„Министерството на туризма никога не е изисквало от работодателите нарочно да ваксинират персонала си. Има заболявания, които предполагат да не се поставят ваксини. Не бихме си позволили такова нещо от хората“, това коментира в Бургас служебният министър на туризма Стела Балтова. По-рано от различни браншови организации се обявиха срещу идеята за зелените стикери на здравното министерство, които да указват в кои обекти персоналът е на 100% ваксиниран срещу ковид. За мнозина подобни стикери са дискриминационни.

„Но когато един турист избира своята дестинация, той следи два показателя – брой заболели и брой ваксинирани. От тази гледна точка Министерството на туризма подкрепя политиката на Министерството на здравеопазването. Първо, за да могат работодателите да опазят своите служители и второ, ние да можем да гарантираме една сигурна дестинация“, допълни министър Балтова.

„Темата безопасност е една от главните при пътуване, а стикерът допринася за по-добрата информираност“, убедена е Маргита Тодорова – директор маркетинг на курортен комплекс „Албена“. Именно там е поставен първият подобен стикер, предстои още 10 обекта в курорта да го получат.

„Ние в „Албена“ не сме задължавали никого. Проведохме разяснителна кампания, а в последствие дадохме и бонуси“, обясни Маргита Тодорова и даде за пример круизните кораби.

Там е задължително условие за персонала да бъде имунизиран срещу ковид преди да се качи на борда на плавателния съд. Според нея ефектът от стикерите ще се усети веднага и е важно страната ни да докаже, че е в състояние да осигури безопасност на туристите.

По-рано днес в Бургас се проведе работна среща, посветена на здравния туризъм. Домакин на форума е Гранд хотел и СПА Приморец където се събраха представители на бранша и от Южното, и от Северното Черноморие.

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм има четири предложения, като първо и най-важното от тях е туристическата индустрия да бъде включена на Плана за устойчиво развитие.

„Трябва да включим туризма и балнеологията. Румъния вече направи това с инфраструктурни обекти“, обясни председателят на съюза Сийка Кацарова. Тя допълни, че трябва да се подпомогнат българските общини с инфраструктурни проекти, които са свързани със здравния туризъм. Отделно и хотелите трябва да получат подкрепа, за да приведат обектите си в съответствие със „Зелената сделка“.

Ваучерите за здравна превенция са друго предложение на съюза. Сийка Кацарова даде за пример Чехия, която отпуска ваучери от 220 евро за 6 нощувки и 5 дни процедури. Четвъртото предложение е свързано с дигитализацията на бранша. Според Сийка Кацарова в момента България предлага най-конкурентното в Европа съотношение между качество и цена на услугите в здравния туризъм.

„Това е туристически продукт, за който имаме необятен ресурс. Имаме много добри бази и много добре подготвен персонал. От тази гледна точки в Министерството на туризма са били изградени маршрути, по които да почиват туристи“, коментира министър Стела Балтова. Тя допълни, че се работи много активно за привличането на германски туристи по линия на техните здравни каси.