Еко катамаран с електрически двигател ще пътува по туристически маршрути от Бургас до Александруполис и Батуми през активния сезон. Извън него пък корабът ще изследва качеството на морската вода и ще предава в реално време данните от взетите проби. Това ще се случи в рамките на проекта „Плаване през Черно море“.
Страни в него са администрацията на пристанището в гръцкия град Александруполис, Международният център за социални изследвания в Грузия и бургаският клуб по спортен риболов „Гларус“. В момента еко катамаранът се строи в Царево, а очакванията са до 6 месеца той да бъде пуснат на вода, обясни председателят на „Гларус“ Янко Янков.
Катамаранът е първи по рода си за страната ни, той ще е с хибридни двигатели. Ще разполага със сензори за вода, които ще измерват нивата на хлорофил, разтворен кислород и нивото на Ph на морската вода. Събираната от катамарана информация ще може да се използва свободно от всички заинтересовани организации, обясни още Янков.
В момента в Александруполис се изграждат специални понтони, които ще увеличат капацитета на гръцкия порт за яхти, каботажни и круизни кораби. Веднага след това ще започне и разработването на туристическите маршрути. Подобни плаващи докове ще има и на яхтената марина на бургаското пристанище, обясни изпълнителният директор на порта Диян Димов.
В рамките на проекта ще бъдат изградени общо 6 туристически маршрута, като основният акцент ще е върху културното наследство в региона. Диан Димов съобщи още, че в момента се водят разговори с ръководството на пристанището в Александруполис и за развитието на круизния туризъм.
„Разстоянието между двете пристанища по море е 300 мили. Това означава, че един голям круизен кораб може да го измине за едно денонощие. Работим с колегите, круизните кораби, които посещават Александруполис да идват и в Бургас. Правим връзка и с компании от Гърция и Кипър“, коментира още Димов.
Проектът „Плаване през Черно море“ е на обща стойност малко над 1,23 млн. евро, като по-голямата част от средствата са чрез европейско финансиране.
Снимка: Архив