10 месеца след като несебърските политици Ивайло Ляхович (ДСБ) и Мартин Богданов(ГЕРБ) сезираха Районната прокуратура в Несебър, тя се произнесе за т.нар. такса „Сувенир“. Отговорът обаче идва едва след като със случая беше запознат и главният прокурор Сотир Цацаров, обясниха двамата. Заключението на районният прокурор Георги Русев е, че въведената през миналата година такса е законосъобразна. Според него грешката в сумата, която се събира е коригирана. Държавният обвинител смята също така, че списъкът с паметниците на културата, които попадат в обхвата на новата такса е лесно достъпен за търговците.
Това според несебърските политици обаче не е така. В становището на кмета се цитира: „Списъкът с културните ценности е публикуван в Държавен вестник през 1964 год., брой 41 и достъпен онлайн. „Намирането на този списък онлайн изобщо не е лесна задача, да не говорим за търговците, които не ползват интернет, как биха се сдобили с него“, отчита Ивайло Ляхович. Той допълни, че списъкът липсва и от сайта на Общината, макар че е логично да бъде публикуван там за улеснение на търговците, които продават сувенири с емблематичните за древния град културни паметници.
„Липсата на достъпен списък означава, че търговците реално не знаят кои са ценностите, които подлежат на таксуване. Това пък предоставя възможност за манипулации! За пример може да се даде с една от емблемите на Несебър – Мелницата, която е разположена на провлака. Това е един от най-разпознаваемите символи на морския град, но не е в цитирания от кмета списък“, каза Мартин Богданов.
Ивайло Ляхович и Мартин Богданов смятат, че Районната прокуратура в Несебър се е задействала едва след постъпване на нов сигнал по този случай, но вече до Главния прокурор Сотир Цацаров.
„В началото на юни за пореден път се свързахме с деловодството на РП-Несебър и оттам ни обясниха, че жалбата ни все още е при прокурора. Сега обаче разбираме, че по жалбата ни е имало решение още на 17 март. Това което ни направи впечатление е че изходящият номер на писмото с отговора от прокурора е от 21 юни, когато вече бяхме сигнализирали със случая Главна прокуратура“, обясни още Ивайло Ляхович.
В момента се изчакват становището и на Окръжна прокуратура -Бургас. След близо едногодишното забавяне от страна на несебърската прокуратура, сега обвинителите в Бургас също проверяват законността на въведената такса. Тяхното становище трябва да стане ясно в среда на месец юли.