Всички български граждани, пристигащи у нас от Великобритания, вече няма да бъдат поставяни под карантина. Заповедта на здравния министър влиза в сила от днес. Това обяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в личния си профил във Facebook.
"Продължаваме да работим с британското правителство за премахване на карантината в Обединеното кралство за пристигащите от България", написа още тя. Малко по-късно това беше официализирано и със заповедта на здравния министър Кирил Ананиев.
От днес, 16 юли, в България без 14-дневна карантина и без PCR тест могат да влизат всички лица, които пристигат от следните трети държави: Исландия, Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн, Сан Марино, Андора, Монако и Ватикана, Алжир, Австралия, Канада, Грузия, Япония, Мароко, Нова Зеландия, Руанда, Южна Корея, Тайланд, Тунис, Уругвай и Украйна.
PCR тест не се изисква за лица, пристигащи у нас от държави членки на ЕС (изключение са Швеция и Португалия), Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, както и страни по Шенгенското споразумение. Те не подлежат и на 14-дневна карантина.
Всички пристигащи от Швеция и Португалия, както и от всички трети страни извън изброените по-горе, при влизането си в България трябва да представят документ за отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода PCR.
Гражданите, които не предоставят такъв документ, ще бъдат под 14-дневна карантина. Гражданите на Северна Македония, Турция, Албания, Косово, Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора могат да преминават транзитно през България с цел да се завърнат в държавата, чиито граждани са.
Същото важи и за гражданите на трети страни, които имат разрешение за дългосрочно пребиваване в държава членка на Европейския съюз, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, или в страна по Шенгенското споразумение и членовете на техните семейства.
Директорите на регионалните здравни инспекции отменят поставянето под карантина на пристигналите в България в периода от 2.07.2020 до 15.07.2020 г. от Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия.
Източник: Дарик
Снимка: Ройтерс