Специални пасарелки ще бъдат изградени сред разкритите структури на Акве Калиде. Те ще бъдат поставени от единия до другия край на археологическия обект с цел да повишат атрактивността му.
„По този начин посетителите ще могат да осъзнаят мащабите на археологическите структури. Отгоре те изглеждат доста малки, но в действителност, когато застанем сред тях, вече можем да усетим колко мащабно е било строителството и колко голяма е била античната и средновековна баня на Акве Калиде“.
Това обясни пред Gramofona.com Радосвета Стюърт, ръководител на проекта за „Общото културно наследство без граници-TOGETHER“, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество.
Тя допълни, че ще бъде поставено и декоративно осветление, което да покаже древните терми в един по-красив вид.
„Надяваме, че обектът ще бъде атрактивен и през по-късните часове на деня. Трябва да приключим до края на август и вече през септември Акве Калиде да има една по-различна визия от тази, която сме свикнали да виждаме през последните години“, каза още Стюърт.
По проекта за Трансгранично сътрудничество продължава и дигитализацията на културни ценности.
„Ще представим около 100 движими културни ценности намерени в Акве Калиде. Те ще бъдат показани на два отделни екрана – единият ще бъде поставен тук, а другият в Бургаския музей. Част от тези неща ще могат да бъдат разгледани и във формата на уеб сайт, “, заяви Радосвета Стюърт.
Към момента продължава да тече проектът за консервация и реставрация на Аква Калиде и по-специално в зоната на аподитериума и студения басейн, който в момента вече е отводнен и се реставрира с мраморни плочи, така както е изглеждал през Римско време.