Първите чартъри с чужди туристи се очаква да кацнат у нас на 25 юни. Те ще доведат гости от Нидерландия, Германия, Полша и от други водещи пазари.
Това е обявила министър Николина Ангелкова на кръгла маса, организирана от Конфедерацията на автобусните превозвачи и Българската асоциация на туристическите агенции, посветена на преодоляването на негативните последици от пандемията в секторите на автобусните превози и туроператорската и турагентската дейност, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма.
Активният сезон 2020 г. започва с антикризисна рекламна кампания, насочена към целевите за туризма пазари. До седмица започва популяризиране на страната ни по BBC и CNN. Водещото послание е, че България е една от дестинациите, които се справят най-добре с последиците от COVID-19, и е сред сигурните места за почивка в световен мащаб.
„По отношение запазване на заетостта, радвам се, че предложението на Министерството на туризма мярката в подкрепа на бизнеса 60:40 да се трансформира в 80:20 за туризма се подготвя и се надяваме да действа от 1 юли, благодаря на колегите министри за разбирането и подкрепата на сектора“, е заявила Николина Ангелкова.
Ситуацията в туризма е тежка в цяла Европа и по света, не само в България. Ще отнеме време, за да се възстанови доверието на туристите и да се върнем към състоянието на сектора преди заразата с COVID-19 и това става с единни усилия, е отбелязала тя, подчертавайки, че взетите от правителството мерки са изключително важни и навременни и дават резултати.
Още от 1 юни България отвори границите си за приемане на туристи от 29 държави без карантина, а от днес това е факт вече за 34 страни, посочва министърът. Следвайки указанията за Европейската комисия за сектор туризъм и транспорт, от днес започва да функционира платформа, която ЕК създаде. Тя актуализира данните, които ние изпращаме като държава, за да може постепенно да възстановяваме пътуванията и туристопотока.
„Летният сезон се очаква да бъде тежък и необичаен, в постоянен контакт сме с мениджъри и представители на водещи туроператори, които работят на пазар България. От днес румънските граждани могат да пътуват без карантина, така че очакваме засилeн интерес към Северното Черноморие“ – е казала още Ангелкова.
Друг важен момент от промените в Закона за здравето е възможността за субсидиране с 35 евро на седалка при чартърните полети. Указанията са готови и предстои финално съгласуване с Министерството на финансите и Европейската комисия. Идеята е мярката да стартира този сезон и туроператорите да се възползват максимално. Те ще подават заявления към Министерството на туризма. Предвижда се мярката да важи още 2 години, за да се насърчи туристопотокът, стана ясно от думите ѝ.
Министър Ангелкова се е спряла подробно на диалога с туроператорите, които бяха първите, засегнати от кризата, и е добавила, че по създаването на Гаранционен фонд в отрасъла се работи, той ще се въведе чрез законодателно предложение в Закона за туризма.
„През 2016 г. също имаше такова предложение, но тогава повечето организации бяха против. Вярвам, че в момента балансът е намерен. Законовите промени, които инициирахме, дават възможност до 12 месеца да се възстановят сумите за нереализирани пътувания и почивки по време на извънредното положение и това също бе глътка въздух за бранша“, е казала тя, допълвайки, че по стартиралата грантова подкрепа по ОПИК за малките и микропредприятията до 10 хил. лв. 553 са общо одобрените заявки за сектор туризъм. От тях 361 са за туроператори и 55 – за турагенти. Предстои мярка в подкрепа на средните предприятия с минимален размер 30 хил. лв., а максимален – 100 хил. лева. В момента тече съгласуване с Европейската комисия, уточни министър Ангелкова.
„Винаги е било важно, но тази година особено чрез предлагане на качествен продукт всички в бранша – хотелиери, туроператори, екскурзоводи, концесионери, всеки със своя продукт да убедим туристите - български и чуждестранни, че почивката в страната ни си заслужава. Аз вярвам, че е така. Качеството трябва да отговаря на всички стандарти, за да популяризираме страната си. Понякога едно само неправомерно действие води до негативен имидж за дестинацията“ – е заявила още тя.
Издадени са подробни указания за местата за настаняване и хранене за безопасен престой на всеки турист. Предстои приемане от Министерския съвет на променената наредба за категоризация на местата за настаняване и хранене. В нея са залегнали изискванията за декларацията за местата за настаняване клас В. Документът е актуализиран и насочен към по-нататъшно намаляване на административната тежест.
Николина Ангелкова е очертала и важността на възможностите за осигуряване на ликвидност през финансовите инструменти на ББР и подкрепата на Агенцията за експортно застраховане, за да може гарантираното обезпечение към търговските банки, от което да се възползват от туризма, да достигне до 95 %.
Снимка: Министерството на туризма