Родните спасители имат много по-добра подготовка и със сигурност работят при много по-добри условия, отколкото техни колеги на Канарските острови. Колкото и невероятно да звучи, оказва се, че спасителите по плажовете на Тенерифе нямат удобствата и сигурността, с която са свикнали българските им колеги.
Предимствата на българските плажове пред някои от популярните европейски представи концесионерът на плаж Крайморие Николай Димитров пред бъдещи спасители. В момента БЧК провежда редовния си курс за спасители по море и младежите имаха възможност да задават въпроси.
Николай Димитров се завърна преди дни от Тенерифе. Това, което му е направило особено впечатление е, че по испанските плажове спасителните постове са на много по-голямо разстояние, отколкото при нас.
Спасителите в България винаги патрулират по двойки и разполагат с удобни вишки и оборудване.
В България двойките са на разстояние от 150 метра, докато в Тенерифе един спасител отговаря за тройно по-голям периметър. „При нас се залага на екипната работа, защото това дава по-голяма сигурност и за живота на спасителя. Много често удавникът повлича човека, който го спасява. Не ми се мисли и какво се случва, ако има инцидент с няколко летовници едновременно, защото в Испания има само по един спасител на пост“, коментира Николай Димитров.
Оборудването, което гарантира живота не само на летовниците, но и на самите спасители е много по-добро в България. „Една медицинска раница, радиостанция, буй и плавници. С това разполагат спасителите в Тенерифе. Те са по един на пост, нещо което у нас не се допуска“, категоричен е Николай Димитров.
На Тенерифе спасителни вишки няма. Там спасителите разполагат с по един чадър, който да ги пази от силното слънце.
Според него в последните години заплатите по българските плажове са значително по-добри. „В Испания заплатата на спасителя е между 1000 -1100 евро. У нас тя вече достигна нива от 800 – 900 евро. На много места към тази заплата са осигурени квартира и храна. Това, в комбинация с по-голямата сигурност и условия би трябвало да задържат младите спасители у нас“, убеден е Димитров.
Самият той е останал изненадан и от липсата на противоепидемични мерки по испанските плажове. Там между чадърите и шезлонгите няма отстояние и много често се получава струпване на хора.