Не сме против Закона за шума, но не трябва той да се приема в последната минута. Около това се обединиха кметовете на морските общини в Бургаско след среща с министъра на туризма Николина Ангелкова. Мнението на градоначалниците е, че Законът първо трябва да се обсъди с представителите на местната власт и бранша.
„Дебатът по Закона трябваше да започне още през есента. Да има дискусии, кръгли маси и да се стигне до общо мнение. Това не е просто закон за нас по морето, а е за цяла България“, коментира кметът на Созопол Панайот Рейзи. Кметовете смятат, че те и Общинските съвети също трябва да имат думата за т. нар. „вечерен час“.
Ако Законът за шума влезе в сила сега ще има негативни последици, защото ще се променят правила в движение, коментира и министър Николина Ангелкова. Тя призова вносителя да преосмисли позицията си и да изчака с приемането на Закона.
И министърът, и кметовете припомниха, че бизнесът в туризма се договаря година по-рано. Вече има сключени договори с изпълнители по заведенията, направени са заявки, които явно ще се отменят в последния момент, ако сега се въведат нови регулации на шума.
От Асоциацията за защита на дребния и среден бизнес пък се обявиха директно срещу Закона. Причината не е само в подготвянето му в последния момент, а и в някои от текстовете.
„Промените в Закона за шума касаят дори и търговските обекти. Има идея магазините със смесено предназначение да бъдат затваряни след 23 часа. В разгара на сезона обаче, когато нощният живот кипи много хора си купуват не само цигари, но дори и шоколад след 23 часа“, коментира председателят на Асоциацията Николай Димитров.
Според него някои от поправките въвеждат забрани избирателно. Морските гари и пристанищата например са извън текстовете. В същото време по Черноморието именно на марините са намират изключително голям брой нощни заведения.
Те обаче ще могат да работят дори и след 23 часа, нищо че се намират в територията на съответното населено място, обясни Димитров.