На 31-ви октомври Морска гара Бургас ще бъде отворена за посетители. Поводът е Международният ден на Черно Море, който се отбелязва за 20-та поредна година. В зала на „Пристигащи” посетителите могат отблизо да разгледат макета на Черно море, който бе изработен от художника Добрин Вътев по инициатива на Бургаската регионална туристическа асоциация. Макетът е с размери 1,5 метра на 2,5 метра. На него обемно е изобразен черноморският басейн, вливащите се реки, релефът на заобикалящата суша. Представени са шестте черноморски държави – България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна и по-големите пристанищни градове.
В залите „Заминаващи” и „Пристигащи” гостите могат да разгледат две изложби.
Едната е под надслов „Пристанището – врата през вековете“ и включва 11 табла с 15 снимки, някои от които не са публикувани до сега. Снимките са предоставени от личната колекция на Михаил Заимов. Към тях има текст, който разказва историята на всеки един от сниманите обекти на български, руски и английски език. Целта е туристите, които минават през Морска гара да се запознаят с историята на пристанището и с любопитни факти от миналото на Бургас, с развитието на търговията, корабоплаването и риболова.
Втората изложбата ще е подредена в зала „Заминаващи” и на нея ще бъдат представени пана с документи, снимки, карти, свързани с работата и преживяванията по море на част от бургаските капитани.
Корабни модели са другата изненада за гостите на Морска гара в деня на Черно Море. Посетителите могат да видят макети на изключително модерните за времето си авто-фериботи /ro-pax/ „Трапезица” (MEDLINK I) и „Царевец” (MEDLINK II), които са и с луксозни кабини за пътници. Моделите са с дължина 220 сантиметра и ширина 45 сантиметра. Те са дарени на бургаското пристанище от СОМАТ и след реставрация вече може да бъдат видяни. Любопитна е историята на корабите. През 1979 г. са построени три еднакви кораба – Скандинавия, Ариадна и Зенобия. Зенобия се обръща и потъва по време на първия си рейс през 1980 г. до Кипър. Скандинавия и Ариадна са закупени от българската държава. Стават собственост на държавната фирма за вътрешни и международни превози СОМАТ през 1981 г. след едногодишна експлоатация от шведска фирма. Обслужването им е поверено на екипажи на Параходство „Български морски флот”. При покупката на „Царевец” шведите допускат българския екипаж на борда едва два часа преди времето за отплаване на кораба. Въпреки краткото време българските моряци напускат по разписание и успешно пристигат в България. Освен това на ферибота „Царевец” е сниман и част от култовия приключенски детски сериен филм „Васко да Гама от село Рупча“. В търговския флот на България ro-pax корабите „Царевец” и „Трапезица” служат до 1988 г., след което са продадени за пътнически фериботи.
Очаква се министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски да се включи в отбелязването на Международния ден на Черно море.