Кметът на община Царево Марин Киров участва на „Хоризонт 2030 - Международен форум за авио/транспортна свързаност и туризъм“, който се провежда днес в Бургас. Той изрази своята позиция относно най-належащите проблеми за решаване по Южното Черноморие. Ето изявлението на Киров:

„Задача номер едно пред държавата, за да има туризъм, е основен ремонт на пътя Бургас – Созопол – Приморско – Царево.

С колегите често си говорим за дестинация Българско Черноморие, за дестинация Южно Черноморие, за да избегнем разделението и да предложим общ туристически продукт.

Гостите на другите общини посещават нашите 21 плажа, културните прояви и фестивали, гостите на община Царево посещават Бегликташ, стария град на Созопол, търговските центрове на Бургас и др.

Темата за морска свързаност е възможна само ако я разгледаме в линията Бургас – Созопол – Приморско – Царево. И е много желана като интересен туристически продукт.

Разбира се, пред нея има много въпросителни и проблеми.

Защото нашите общини, за съжаление, имат задачата да се справят с базови проблеми, които всъщност зависят от държавата в голяма степен: обход на Бургас, път Бургас – Созопол – Приморско – Царево, път Бургас – Малко Търново; път Царево – Малко Търново; третиране и депониране на битови отпадъци; вътре в самите общини – инфраструктура, пристанища, лодкостоянки. 

Тези проблеми не са фатални, ние можем да развиваме морската свързаност и извън решаването на горните базови въпроси, но ще е малко екзотика и на всяка цена, особено ако е с общински ресурс.

Представяме си всички дилемата на морски кмет – да инвестира 1-2 млн. лв. в морска свързаност или в училище, детски градини, водопроводи, канализация и др.

Също – намираме се в момент, в който се лансира морски резерват, който обхваща акватория на трите общини Созопол, Приморско и Царево при пълна неяснота за рестрикции и режими на ползване, вкл. преминаване.

На финала ще повторя нещо, което често казвам – общините научихме урока си относно местата за настаняване, плажовете, културната програма. Но туризмът би следвало да е национален приоритет и нашето Черноморие, без ангажимент от държавата за инфраструктура и решаване на базови проблеми, първо ще се обезлюди, а след това ще е трудно достъпно за туризъм. 

Затова – да, възможен е нормален живот и туризъм по Черноморието, възможна е морска свързаност, но със сериозен ангажимент на държавата и местните общности.“