Старинни крепости, римски бани, къща на депутат в три Народни събрания, който е бил съратник на Стефан Стамболов и приближен на цар Фердинанд, велоалеи и зони за отдих и спорт. Това са само част обектите, създадени или обновени по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България – Турция, насочени към развитието на туризма в региона Странджа – Сакар. Инвестициите в различни населени места от областите Бургас, Ямбол и Хасково, възлизат на близо 4,8 млн. лв. Със средствата десетки местни забележителности – археологически, културни и природни, са превърнати в туристически атракции. Част от проектите обхващат населените места по Южното Черноморие, което позволява съчетаване на почивки от типа море – планина и насърчават увеличение на туристопотока в пограничните райони.

Близо 430 хил. лв. от програмата са инвестирани по проект на Община Камено, с който в подножието на средновековната крепост Русокастро са изградени открита класна стая, тренировъчна площадка, амфитеатър, детска площадка  и спортни тракционни - стрелба с лък, стена за скално катерене. Посетителите могат да видят и специално изработения умален модел, показващ разцвета на крепостта край едноименното село, която е била издигната на мястото на древно тракийско светилище. Извършени са допълнителни реконструкции и социализиращии дейности. Сред най-интересните находки, разкрити при проучването на крепостта до момента, са плоча на тракийски конник, викингски меч и оловен печат на цар Петър с лика на Христос. Голяма част от артефактите са изложени в Бургаския исторически музей.

Как е изглеждала къщата на политика Страти Димитров и как съгражданите му оценяват приноса му за развитието на село Ново Паничарево показва проектът на Община Приморско „Нашето историческо наследство“, финансиран с над 470 хил. лв. от трансграничната програма. По него е реновирана изцяло родната къща на депутата в три Народни събрания през миналия век. В сградата, паметник на културата, е подредена етнографската изложба. Димитров е най-големият дарител и благодетел на селото и има голям принос за неговото облагородяване и икономическо развитие. На него се дължи построяването на първия мост в защитената местността „Пода“, местообитание на над 265 вида птици, през 1898 г. А днес Ново Паничарево продължава да впечатлява с павирана главна улица, с представителните сгради на кметството, читалището и парка, към който се отива по въжен мост над р. Ропотамо.

Близо 1,6 млн. лв. са спечелените проекти от Община Царево. Със средствата част от Парк „Царево“ е с обновена с алеи, зони за отдих и развлечения. Изградени са площадка за петанк, голяма шахматна дъска с фигури, както и маси за игра на табла и шах. Така е обособено атрактивно, модерно и обезопасено крайбрежно пространство, което съчетава възможностите за отдих и забавление на жителите и гостите на Царево. По програмата е изградена и нова велосипедна алея между Царево и Арапя. Подобрен е достъпът до културно-историческите забележителности „Старата мелница“ и „Храма“ в квартал „Василико“. В гр. Ахтопол с осигуреното финансиране е извършена рехабилитация на достъпа до късноантична и средновековна крепост. Особено атрактивни са обновените стълбища с естествен камък, фенери от ковано желязо, вградено осветление и др.

Над половин милион лева от Програмата са вложени и в развитие на туристически комплекс „Акве Калиде“ край  Бургас. По проекта на Регионален исторически музей Бургас е извършена реставрация, консервиране и създаване на достъпна за посетители туристическа инфраструктура към археологическите разкопки в средновековната крепост „Акве Калиде Терма”. Изпълнени са и иновативни дейности по дигитализация на артефакти и археологически находки с цел осигуряване на максимален достъп до културно-историческото наследство с въвеждането на информационни и комуникационни технологии. Сред изпълнените дейности е отводняване и възстановяване на студения басейн от римската епоха. Изградени са проходи между основните части на обекта и структурите в най-ниските нива. Те позволяват на посетителите да разгледат и скритите досега части, осветени от декоративно осветление. С европейските средства е купено специално 3D сканиращо оборудване и мощен сървър за дигитализиране на артефактите от Акве калиде. Днес дигиталната библиотека на музея съдържа 127 обекта, които представят 2000-годишна история на мястото – от тракийските заселници до Османската империя. А чрез модерни информационни точки колекцията се показва на посетителите дигитално.

Източник: МРРБ