При разкопките на средновековния град Русокастро са открити 662 броя животински кости, които са изследвани от археозоолога д-р Георги Рибаров. Стана ясно, че жителите на града през 13-14 в. са консумирали месо от различни животински видове. Прави впечатление, че цели 25% от общия брой кости е на диви животни – дива свиня, благороден елен, сърна, див заек, фазан, лебед. Това показва, че за средновековните хора ловът е бил един сериозен поминък. От особена важност е и откриването на кости от диво говедо – тур, който достига на тегло до 1100 кг и ловът му е бил много опасен.
Домашните животни са представени с кости от свиня, коза, овца, говедо и бивол, като най-много са тези от домашна свиня. Прави впечатление, че консумираните прасета са предимно 6-8 месечни. От дребните преживни за храна са употребявани повече овце, отколкото кози. От домашните птици са открити кости на гъска.
Много важна информация е добита от изследването на конските кости. Стана ясно, че те са от селектирани породи, ползвани за езда, а не за теглителна сила. По своите показатели те се доближават до костите от коне, открити в крепостта Царевец – това са животни, отглеждани за войскови нужди, и които в никакъв случай не са ползвани в домашните стопанства.
Разкопките на крепостта Русокастро се проведоха през периода юни-октомври 2017 г. от Регионален исторически музей Бургас. Те са финансирани от Община Камено, Министерството на културата на Република България и Национален исторически музей - София.