Несериозно е практики, които се използват в цял свят и са познати в България още от преди 89-та година, сега да се отричат заради няколко души. Това коментира концесионерът на плаж Крайморие след като стана ясно, че община Созопол иска да се забрани ползването на техника за изравняване на плажовете и да не се правят диги на плажовете, за които няма данни, че ерозират.

„Ако някой си мисли, че може да изравни и почисти плаж след зимата с лопата – да заповяда“, коментира Николай Димитров. Той обясни, че тази година на неговия плаж има над 1 500 кубика пясък, които са отнесени към брега.

„Ако някой може да върне този пясък на ръка, нека дойде. Ще му осигуря лопати, търмъци, колички, всичко което поиска. Да дойде и да го направи. 17 декара е ползваемата площ на плаж Крайморие и в момента ивицата е опустошена“, заяви още Николай Димитров. Той уточни, че всеки сезон плаща между 3 и 5 хиляди лева само за ползването на механизирана техника.

„Да не мислите, че на някой му се дават тези пари? Знаете ли колко ще е лесно само да извадим инвентара, да наредим чадърите и да кажем, че не ни позволяват да почистваме и заравняваме“, коментира още концесионерът. Според него само с техника може да се направи качествено почистване. „Миналата година извадих бетонен блок с плочки, дълъг около метър и половина. Изхвърлен от морето и затрупан с пясък. Беше на 40 см. дълбочина. Знаете ли какво би се случило, ако вятърът и морето оголят този блок през сезона и някой турист се нареже?“

За да изглежда така плажът в Крайморие е необходима механизирана техника, която да почисти и изравни пясъка, категоричен е концесионерът.

По наблюдения на концесионера, в последните 7 години се наблюдават нетипични природни явления и за това трудно някой може да прогнозира дали един плаж ще ерозира, или не.

„Климатичните промени са факт. Имаме нехарактерни ветрове, нехарактерни морски течения и нетипично застудяване. В последните 6-7 години почти всички плажове през пролетта са в окаяно състояние“, категоричен е Димитров.

Той допълни, че всичко, което се прави по плажовете е не само разрешено, но и влиза като задължение на концесионерите в договорите, които те сключват с Министерството на туризма.