Мастити собственици с вериги от хотели в Слънчев бряг готвят тежък развод с община Несебър и държавното дружество в курорта. От Съюза на собствениците искат обособяването на курортния комплекс в самостоятелна териториална единица.
Тази идея вече е прокарана и в новия Закон за туризма където се говори за национални туристически курорти. Самото регламентиране на тези обекти ще стане в наредба, която трябва да определи както правата, така и задълженията на националните курорти.
Въпросната териториална единица, която грубо казано ще представлява община в общината трябва да реши, според хотелиерите един от най- сериозните проблеми, а именно този със собствеността на инфраструктурата в Слънчев бряг. В момента улиците и тротоарите се управляват от държавното дружество „Слънчев бряг” АД.
В същото време данъците и такса- смет се отчитат в община Несебър. Хотелиерите са недоволни, че парите им формират 78% от приходите на най- богатата морска община, а в същото време са третирани наравно с жителите на с. Тънково например. Това раздвояване и статутът им, който според самите тях е „нито риба, нито рак” водело до редица проблеми.
Въпросът с реда и сигурността в курорта е един от най- наболелите. Голяма част от безредиците и шума са предизвикани именно от туристите, които идват в Слънчев бряг. Таргетът на комплекса е и основна разделителна линия между различните бизнеси на територията му.
Наемателите на заведения и ресторанти са доволни, защото именно младите хора, дошли да пият евтино, формират основния им контингент и генерират печалбите им. Това става с минимална инвестиция от страна на бизнесмените.
Тази тенденция обаче е трън в очите на хотелиерите. Техните клиенти недоволстват от шума, чувстват се притеснени от пияните групи, които обикалят баровете и дискотеките. Хотелиерите недоволстват и искат алкохолният туризъм да изчезне от картата на комплекса. За него обвиняват основно собствениците на заведенията и дискотеките, които вече имат
утвърдени традиции в този тип ваканции.
Тук обаче следва логичният въпрос от къде и защо са се появили следовниците на алкохолния туризъм в Слънчев бряг? Все пак тези летовници отсядат в хотелите, собственост на Съюза, а в 99% от случаите те са в организирани групи, дошли в комплекса с туроператорските фирми, които работят именно с недоволните хотелиери. Хотелиери, които не се свенят да ги наричат „измекяри”, въпреки че формират основния им клиентопоток.
Освен това повечето от проблемните заведения по принцип са собственост на хотелиери, които са ги отдали под наем. Такава е ситуацията и със стотиците сергии в Слънчев бряг, на които се веят хавлии, евтини бермуди и сувенири.
Няма как в Слънчев бряг да дойдат по- качествени туристи, заради продукта, който се предлага тук. Не може почти всички хотели да предлагат услугата ол инклузив, защото е най- евтина и не изисква никакви усилия от страна на хотелиерите, коментират хора от бранша. Навсякъде по света продуктът определя цената, докато в Слънчев бряг цената е тази, която определя предлагания продукт.
Шумът и престъпността са наистина сериозни проблеми, а липсата на инвестиции от страна на общината, която получава данъците на бизнеса също не е редна. Но това е проблем, който стои на дневен ред повече от 10 години. Едва сега обаче хотелиерите решиха да се измъкнат от опеката на община Несебър. Защо?
На този въпрос най- добре отговори един от основните двигатели на Съюза- Веселин Налбантов. На общото събрание той призова: „До сега мълчахме, защото всички имахме проблеми. Искахме да достроим по още някой етаж, да разширим. Надявам се повечето колеги успяха да откраднат каквото може. Вече трябва да се вдигнем”.
Този призив идва от устата на човек, който не само притежава хотели и заведения в Слънчев бряг, но е и бивш общински съветник. Т.е. работил е в местния парламент- законотворческият орган на общината, с която иска да се скъсат финансовите отношения. Между другото и сега в общинския съвет на Несебър работят хотелиери, членуващи в Съюза и в същото време недоволни от работата, която администрацията на кмета върши