Община Царево съчетава красотата на Странджа, морските плажове и автентичните обреди, съхранени в селата на своя територия.
Това превръща най-южната ни морска община в сърцето на новия туристически район „Южно Черноморие“, смята кметът на Царево инж. Георги Лапчев. Според него обединението на 13-те общини в областта ще помогне за създаването на общ продукт, който ще привлича повече туристи.
Според концепцията на туристическото министерство, страната ни ще бъде разделена на 9 района. Бургаска област ще се обедини в най-малкия район „Южно Черноморие“. В него ще влязат общините от региона, а кметовете ще се включат в Организацията по управлението му. Съветникът на министъра на туризма и председател на комисията по туризъм в Общинския съвет на Бургас Живко Табаков представи концепцията за туристическия район пред кметовете от Бургаско.
„Царево е сред шестте морски общини, които имат солиден опит в развиването на туризъм. Освен че притежава най-голямата морска ивица, през годините районът успя да съхрани автентичните български обичаи, които представляват сериозен интерес за чуждестранните ни посетители. Само на 17 километра от Царево - в село Българи, се намира единственият фолклорен резерват в Странджа, известен с обичая нестинарство. Този зрелищен танц се изпълнява на много малко места в България, така че община Царево само може да се гордее с това. По традиция през август в морския град се провежда Фестивалът на мановия мед и Рибният фест, които събират огромен брой посетители и са индикация, че управата на града мисли в посока развитието на качествен и в същото време атрактивен туристически продукт”, коментира Живко Табаков.
„Разковничето за добрия туризъм е да има движение на хората и разбира се тези хора да се завръщат по местата, които най- силно са ги впечатлили, като водят със себе си свои приятели за да се любуват заедно на това, което са видели по Южното Черноморие”, отчита инж. Георги Лапчев. Според него обединението на бургаските общини ще ги направи по-привлекателни за чуждите туристи, които искат научат повече както за морето, така и за планината, а и за археологическите обекти в най-югоизточната част на България. Това, според кмета на Царево ще доведе и до повече туристи в региона.
Община Царево ще се включи в туристически район „Южно Черноморие“ с най-дългата морска ивица. Ахотопол, Синеморец и Бродилово са изключително атрактивни заради археологическите обекти на тяхна територия. Местната власт от няколко години започна изграждането на музеи, които да направят по-достъпни за посетителите както откритите артефакти, така и историята и древните обичаи, които са съхранени тук.
Община Царево от десетилетия е утвърдена морска дестинация. Тук обаче се развиват еко туризъм, селски и културен туризъм. Различни фестивали допълват продукта, който местната администрация развива. През активния летен сезон най-южната морска община увеличава населението си до 230 хил. души. Годишно тя се посещава от около 1 млн. туристи.
Липсата на Общ устройствен план обаче остава една от основните пречки за развитието на туризма.
„Друга причина, която би могла да бъде пречка е все още неосъщественият проект за четирилентов път Созопол – Царево, който е изключително необходим. Само за един ден в пика на сезона броят на автомобили на входа на община Царево надхвърля 25 000 . Това е достатъчен показател, който да ни насочи, че е крайно време проекта да бъде разработен“, обясни още инж. Георги Лапчев.