Сред 13-те държави, които ще се рекламират като безопасни от COVID-19, България не фигурира. Това обяви бившият национален омбудсман и настоящ председател на гражданската платформа „Изправи се.БГ“ Мая Манолова в Бургас, където взе участие в Кръгла маса с представители на туристическия бранш в областта.
„Очакването ни беше, че България ще бъде рекламирана като дестинация с малко заразени и починали от коронавирус, но за съжаление установихме, че тя не фигурира сред 13-те препоръчани безопасни държави. Това повдига въпрос към Министерството на туризма дали държавата е готова да подкрепи бранша с адекватни мерки. Браншът е мобилизиран и е готов да реагира, да се отворят хотели и ресторанти“, заяви Манолова. Според нея това е резултат от безхаберието на тези, които представят българския туризъм пред света.
„Неясните здравни и карантинни мерки на държавата създават проблеми на туристическия бранш. Най-сериозният проблем е липсата на туристи и чартъри. Има сериозно намаление на туристите и една от причините е неясното бъдеще на здравните и карантинните мерки“, каза още тя.
Манолова съобщи, че на срещата с бранша са оформени конкретни предложения, сред които помощта по 35 евро на седалка в чартър да е 35 евро в подкрепа на всеки един турист. Мярката 60/40 да стане 80/20 или 80/0 и да продължи след първоначалните срокове. Ваучерите за хората на първа линия да са достъпни и за други граждани.
„В момента мярката ще обхване 100 000 души, а в Словения всички граждани са получили по 200 евро. Тези пари ще се върнат в икономиката, да се помисли за инвестиция, за да спасим сезона и туризма. Това е експортният отрасъл, който има най-големите възможности за увеличаване на приходите в хазната и издърпването на икономиката след кризата с коронавируса“, заяви Мая Манолова.
Друга идея е институциите да приложат дигитализация и за туристическия бранш. „Не е толкова сложно визите за граждани от Русия да се получават електронно и за няколко години. Нека хората, които искат да дойдат в България за туризъм, да бъдат улеснени. Не е нужно разрешение от Европейската комисия за това“, посочи тя.
Мая Манолова засегна темата и със строителството на Алепу. Тя посочи, че институциите трябва да дадат ясен знак по отношение на скандалния строеж там. И заяви, че лично ще отиде да мястото, за да се убеди, че не става дума за никакво брегоукрепително съоръжение, а за комплекс, който е разрешен от конкретни лица в ДНСК. Тя призова властта да вземе незабавни мерки, строителството на Алепу да бъде преустановено, а виновните лица да бъдат наказани.
Ако нямаше подпорна стена хората щяха да обвиняват правителството ,че пътят се е срутил и няма подпорна стена, а сега като има пак няма доволни ...
С укрепването на плажа Алепу ще станем още по-безопасни! С това правителство нещата се получават добре!