Неотдавна Бургаската търговско промишлена палата приключи успешно проект по програмата за трансгранично сътрудничество България – Турция, който беше посветен на развитието на алтернативните видове туризъм като предпоставка за увеличаване на туристопотока в региони от пограничаната зона, удължаване на сезона и подпомагане устойчивостта в сектора. Нашият екип взе активно участие в организираните по проекта мероприятия и опознавателни пътувания. В тази статия ние ще ви покажем реални примери за неограничените възможности, които стоят под шапката „алтернативен туризъм”.

За нас понятието „алтернативен туризъм“ доста често остава не съвсем разбрано и много от туристите нямат нагласата да почиват по „алтернативен“ начин, съчетавайки море и плаж с приключения, културни обекти, селски къщи, дегустация на вино, дайвинг или джип - сафари.

Ще ви разкажем за едни от най-предпочитаните видове и какво можете да очаквате ако се впуснете в това приключение.

Приключенският туризъм е вид алтернативен туризъм.Той e най-динамично развиващият се сегмент в световния туризъм и една от най- добрите инвестиции за предприемачите. За огромна радост България разполага с отлични условия за него.Това е една съвкупност от нови туристически практики, в която доминира общуването на природата и активното участие с определен физически ангажимент за туристите. Туристите предпочитащи този вид туризъм са предимно сред младежите и хората работещи в стресова среда, за които общуването с природата и съчетанието му с определена активност или спорт е от изключително значение. Налице е и феномен на мода, но над всичко стои осъзнатата потребност да се пребивава активно сред природата.Най-често той се продава в пакет с услуги които представляват по същество селски туризъм, и има характеристиките на устойчивия туризъм.

Този вид туризъм – селският и приключенският се оказват вече по – предпочитани от зимните и летните ни курорти. Днес повече от всякога туристите предпочитат вътрешността на страната, за да гостуват на благоустроени селски къщи и малки фамилни хотели, чийто стопани развиват успешен бизнес.

За разлика от средностатистическия турист, който търси удобен хотел на Черноморието и чадър под който да легне, привържениците на активния отдих се насочват към планината, за да изживеят ваканцията си като незабравимо приключение.

През последните години стана модерно да прекараш уикенда или ваканцията си в къща за гости сред природата. Преди празници като Коледа или Великден например най-популярните места са резервирани около два месеца предварително. Семейства с малки деца предпочитат да наемат цели вили, разполагащи с детски кът за игра. Фирмите, опериращи на българския пазар, пък все по-често организират своите тийм билдинги на село. Спортовете включващи приключенски туризъм са: яхтинга, подводното сафари и подводната археология, водното и речно кану, рафтинга (движение с надуваема лодка в бързи води), приключенското, планинското и шосейното колело, преходите на кон, определени видове джип-сафари,АТV, пещерно дело, скачане с парашут, делтапланер, бънджи, изграждане на всякакви видове спортни игрища – футбол, волейбол, баскетбол, плуване, ледена пързалка, аквапарк, тенис, мини голф, стрелба с лък, програми за оцеляване, катеренето с планински водач, планинските преходи в различните им по трудност измерения включително преходите със ски с панти, с бегови ски, със снегоходки или с кучешки впряг, екстремните ски, експедиционния/височинния туризъм към върхове, сноуборд, пейнтбол и т.н.

Този вид туризъм не е така сезонно и териториално натоварен както е при масовия туризъм, свързан с морските почивки и ски ваканциите. Има адреси на селски и приключенски туризъм в цялата страна. Разполагаме с природни паркове, както и с територии, които не са защитени, но които са също много атрактивни. Всичко това ни дава увереност, че бъдещето е на алтернативния туризъм и че това е най – печелившата инвестиция.

Тематичният (културният) туризъм е форма на алтернативен туризъм, който привлича огромна част хора, желаещи да опознаят българския националния бит и култура. Туристите практикуващи културно-познавателен туризъм са по-мобилни и харчат повече средства от обикновените туристи, което е огромно предимство за насочилите се инвеститори именно в културен туризъм.

 

При културният туризъм основната цел на туристите е посещението на обекти, свързани с културата и културните особености на някаква епоха или на някаква група хора (нация, етнос, племе и т.н.). Обектите на културния туризъм може да представляват различни форми на изкуство, представени в галерии на изкуствата или на открито, места и обекти с историческо значение (исторически паметници) – сгради, местности, селища, предмети и др., исторически музеи, археологически музеи и разкопки, етнографски музеи и т.н. Към културния туризъм спада също посещението на различни културни изяви от типа на фестивали, театрални постановки, представяния на местни народни традиции, обичаи, обряди и др.

Тематичният туризъм задоволява специфични естетични, интелектуални и психологически потребности на личността и предполага висока обща култура, засилена любознателност и наличието на изследователски дух у практикуващите го туристи. Този вид туризъм може да бъде изключително вълнуващ и удовлетворяващ..

България присъства в Списък на световното културно и природно наследство с 9 обекта, между които са градът-музей Несебър, скалният барелеф Мадарски конник, тракийската гробница в Казанлък, Боянската църква и Рилският манастир.

При алтернативния туризъм отношението на персонала към клиентите е по – специално, лично, общуване директно със собствениците.В повечето случаи стопаните посрещнат гостите си с вкусни гозби, сърдечно гостоприемство и безброй предложения за пешеходни турове, бране на билки и други начини за разнообразяване на ваканцията им сред гънките на планината.

Алтернативният туризъм е точната противоположност на преживяванията ни до сега. Водещото тук е нищо да не бъде стандартно. Като се започне от мястото на настаняване, гурме храната, специално разработените програми и се приключи с личното отношение към всеки един гост.