Двойките малки кресливи орли, които са защитени видове у нас, са заедно с партьорите си много дълго време, но точно като при хората и те понякога се „развеждат“.

Интересни случки за любовния живот на на видовете разказа пред журналисти в Бургас орнитологът Стойчо Стойчев от Защитена местност „ПОДА“.

Любопитната история, която смая опитните репортери, се отнася за египетската лещоядка с красиво английско име Джейни. През размножителния период експертите й маркирали сателитен предавател, благодарение на който те следели как живее лешоядката.

„Заедно с партньора си тя отглеждаше малките в едно гнездо на брега на язовир Студен кладенец. Джейни зимуваше в Африка. На следващата зима пустинна буря вероятно я забави и нейният партньор си намери друга женска. Джейни остана самотна, а колегите я нарекоха парясницата. Цяло лято беше без партньор и обикаляше сама в голям радиус от 30-40 километра - от Кърджали до гръцката граница, и дори до Хасково.

Чак в края на лятото си намери нов партньор, един млад лешояд, също с предавател. Започнаха да нощуват заедно, а това го знаем от данните от предавателите. За зла съдба обаче на другата зима младият партньор на Джейни загина в Африка. Тя отново се върна самотна у нас. На следващата година най-накрая й се усмихна щастието и си намери зрял мъжки, с който заеха съвсем нова територия, на около 30 километра от старото гнездо“, разказва увлекателно Стойчо Стойчев.

Историята продължава с това, че през първата година Джейни и зрелият й мъж не са успели да създадат семейство, но на втората вече са им се измътили малки.

Орнитологът допълва, че кресливи орли живеят до 30-40 години, а не до 300.  

„Изразът няма да живееш с орлите е именно заради това. В миналото хората са наблюдавали птиците край техните населени места. Подходящите местообитания се броят на пръсти, особено що се отнася за големите орли, които гнездят на скалите. Почти край всеки планински район в България има скала, която се казва или „Орлов камък“, или „Орловите скали“, защото местните са виждали, че именно на тях винаги има два орела“, допълва Стойчо Стойчев.

През месец май тази година екипи от Изпълнителната Агенция по горите и Югоизточно Държавно предприятие организираха първа медийна обиколка на СЗЗ по проект „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България” LIFE18 NAT/BG/001051 по програма LIFE на Европейския съюз.