Прокуратурата в Бургас спечели първото си от серия дела, с които протестира издадени строителни разрешения за района на Корал. Държавното обвинение протестира общо 16 разрешителни за Корал, които са издадени в периода 2009 – 2012 година. Мотивът на магистратите е, че фирмата-инвеститор няма Оценка за въздействието на околната среда. Казусът започва още през 2004 год. Тогава фирмата „Витатур инвест“ АД – Бургас обявява намерението си да строи хотелски комплекс.

Получава становище от Регионалната екоинспекция, че оценка за въздействието на околната среда не е необходима, защото не се очаквали неблагоприятни последици за околната среда от бъдещия строеж. Следват поредица от стъпки, които улесняват изграждането на бъдещия хотел. Включително и през 2006 год. тогавашният министър на земеделието Нихат Кабил вади терена от горския фонд и издава разрешително за добив на дървесина.

През 2007 год. фирмата „Ибердрола“ се сдобива със 7 от парцелите край Корал и решава да строи курортен комплекс. На мястото трябвало да се появят 6 жилищни сгради, обособени на две групи, с общо 104 апартамента. Подземен паркинг със 104 места, детски атракциони и площи. Разрешителното за строеж е издадено от главния архитект на община Царево през 2009 год. и е презаверено през 2012 год. Разрешителното обаче е издадено без да се направи вече задължителната Оценка за въздействие на околната среда.

Според прокуратурата самата процедура по издаването на документа не е проведена прецизно. Решението на Бургаския административен съд е първата стъпка по окончателното спиране на строителството в района на Корал, отчитат магистрати. То обаче не е окончателно и може

Да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. В момента прокуратурата в Бургас протестира и 6 от издадените строителни разрешения за къмпинг „Юг“.

 

Снимка: peika.bg