Яжте мед сутрин на гладно. Тогава той е най-полезен, смята пчеларят Петя Иванова.

„Медът не е лекарство. Това е храна, която директно се усвоява от организма. Ние не го разграждаме, а усвояваме минералите, ензимите и аминокиселините в него“, обяснява Петя. Тя се занимава с пчеларство от 20 години. Има 700 пчелни семейства.

В производството на мед и пчелни продукти се включва цялата фамилия. Петя е от врачанското село Остров, но до 10-ти август можете да видите нейната продукция в Царево. В момента морският град е домакин на 13-то издание на фестивала на Странджанския мед.

Петя и семейството й се занимават с мобилно пчеларство. Добиват пчелен прашец, прополис и в малки количества пчелно млечице. От тяхната продукция най-много се търси акациевият мед. За съжаление тази година той почти липсва.

Причината е, че много от акациевите дървета се изсичат, а и този вид мед се извлича трудно. Смъртността при пчелите също е фактор, който се отразява негативно на бранша. „Имаме загуби от над 50% при пчелните семейства. Годината тръгна добре с цъфтежа, но после имаше застудяване, а след него рязко затопляне, което пресече нектара“, обясни Петя Иванова.

Това е и причината тази година продукцията й да е с близо 1/3 по-малко в сравнение с миналата година. Основният мед, който семейството й е успяло да добие е от слънчоглед. Въпреки трудностите, семейството на Петя търси начин да разшири асортимента, който предлага.

От няколко години тя и дъщеря й изработват свещи от пчелен восък. Те са красиви, прекрасни са за подарък, а освен това имат и лечебни свойства, убедена е дамата. Свещите от пчелен восък горят по-бавно, не капят, не пушат, а въздухът, който се отделя е полезен.

На щанда на Петя Иванова можете да откриете мед от магарешки бодил, липа и различни букети. Мобилното пчеларство, с което тя и семейството й се занимават им позволява да добиват различни видове мед и да разделят максимално видовете, които предлагат.