Метачите на липов цвят отново са по улиците на Бургас. Най-често те се движат по няколко, като в групата задължително има поне един мъж. Недоволството срещу мургавите бригади расте постоянно, но това не им пречи всяка година да събират липовия цвят от улиците на града.
Проблемът е, че заедно с падналия на земята липов цвят, метачите събират боклуци и фасове. След това липата се предава в пунктовете за билки и от там се връща в домовете ни под формата на чай или козметика.
Проверка на Gramofona.com показа, че няма институция, която да може да спре този начин на събиране на липа. Агенцията по безопасност на храните може да провери готовия продукт, т.е. пакетирания вече чай. Служителите на БАБХ обаче нямат право да следят кой и как събира билките.
Регионалната инспекция по околна среда и водите проверява пунктовете за билки, но следи дали в помещенията се спазват необходимите хигиенни изисквания. Еко инспекторите проверят и дали при брането на билки се унищожават защитени видове.
Дали липата се мете, или бере не е в правомощията и на Регионалната здравна инспекция. От там могат да проследят билките, след като стигнали до аптеките и дрогериите. Здравните инспектори обаче проверяват по етикет.
Реално, институциите могат да проверяват качеството на набраната билка само след сигнал. Такива обаче не постъпват в нито една от инспекциите.