Регионалната дирекция по горите в Бургас обмисля идеята в Странджа да се възстанови популацията на рисове. Горски са се опитали да открият екземпляри на хищните котки, но усилията им не са се увенчали с успех.

„Сложихме специални примамки, взехме екскременти от рисовете в софийския зоопарк и ги разпръснахме. До тях поставихме и храна с надеждата, че така ще привлечем животните. За съжаление не успяхме да открием рисове“, разказа директорът на РДГ – Бургас инж. Венелин Радков.

Някога Странджа планина е била основното обиталище на рисовете в България. Последните данни за животното тук обаче са от 30-те и 40-те години на миналия век. Горските обмислят идеята да разработят съвместен проект с колегите си от Турция, за да възстановят популацията на рисовете в планината.

В момента има информация, че рисове от Македония и Сърбия навлизат на българска територия. Най-близко до вида на странджанските рисове обаче са тези от Иран. „В момента работим по други проекти, които са от изключителна важност за гората. Когато напреднем в работата си по тях ще помислим и за рисовете“, допълни инж. Радков.

 

Снимка: Thinkstock/Guliver