Около 1000 дка от земите на вилно селище Лозенец се превръщат буквално в резерват след последните промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Поправките забраняват каквито и да е строителни дейности на 500 метра от брега на плаж Корал. Забраната засяга около 800 имота, по-голямата част от които се намират вътре в Лозенец. Това са терени в регулация, обясни кметицата на вилното селище Женя Гандиева.

„Получава се така, че първа и втора линия до морето са застроени, а на трета и четвърта е забранено. Безумие просто“, обясни тя. „Един човек е построил хотел, а собственикът до него, който е от Лозенец и е на 70 години не може да прави нищо на своята земя. Почти 60% от тази защитена зона вече е застроена. Там има комплекси, къщи, вили. Просто е несправедливо за тези, които не са построили във вече урегулираните имоти“, обясни и кметът на община Царево Марин Киров.

Той допълни, че с поправките в ЗУЧК морската община ще загуби и близо 800 хил. лева от данъци и такси в Лозенец. „Това се случва при вече приет бюджет и това са пари, на които ние не можем да разчитаме, а няма кой да ни обезвъзмезди“, допълни Киров. Той е категоричен, че със случващото се натрупва сериозно обществено недоверие.

„Има идеи за перки в морето, назрява скандал с идеята за заравяне на радиоактивни отпадъци в Странджа и в този момент се говори за забрани в защитени територии. Ние защитаваме плаж Корал, а в същото време някой обмисля на 20 км. да прави хранилище за радиоактивни отпадъци“, допълни Киров. С поправките в ЗУЧК собствениците на въпросните 800 имота в Лозенец реално губят правото си на собственост, допълва и бившият кмет инж. Георги Лапчев.

„Дори и в най-бесните години на комунизма не се е случвало. Хората на практика трябва да си върнат нотариалните актове, защото техните територии вече не са техни. Отменени са им разрешенията за строеж, премахната е регулацията. Те дори и като земеделска земя не могат да я ползват. Просто една сутрин се събудиха като горди собственици на поляни, в които дори няма да могат да влязат“, заяви Лапчев.

Част от засегнатите вече са изпратили писмо до президента Румен Радев и настояват той да сезира Конституционния съд, за да се отменят поправките. Хората смятат да заведат и дело срещу страната ни в Страсбург.