9 двойки щъркели в момента се намират в района на кв. Банево. Птиците не бедстват, но хора от района решиха, че е по-добре да ги нахранят, вместо да организират импровизирани спасителни акции. „Преди няколко години отново заваля сняг през март. Тогава звънях на различни организации заради щъркелите. Обясниха ми, че е по-добре да ги нахраня, защото в това време за тези птици е опасен не студът, а не гладът“, обясни Николай Димитров.
Днес той отново отнесе дребна риба, която разхвърля в района, който щъркелите обитава. Над 11 са сигналите в регионалната еко инспекция до момента за бедстващи щъркели. В Айтос дори обявиха, че имат готовност да настанят в местния зоопарк безпомощни птици.
„До момента няма нито един щъркел, който да е донесен. Не е постъпил при нас и сигнал за бедстващи“, обясни управителят на зоопарка Росица Златева. Според нея в момента риск за птиците, забелязани в покрайнините на Айгос няма.
„Ако крилата им не са обледени, или птиците са паднали на земята, по-добре не ги пипайте. Всяко насилствено местене ги стресира“, обясни Златева. От РИОСВ също призовават, ако някой забележи щъркел в безпомощно състояние да сигнализира на зеления телефон.
„Когато забележите птици, които стоят неподвижни с полуразперено оперение и изглеждат безпомощни, това е за да пестят енергия и за да съхраняват топлината си“, обясняват еко инспектори. Те уточняват, че от помощ се нуждаят щъркелите, които са паднали на земята, които допускат хората до себе си и тези, на които крилата им са обледени.
„ Застудяването и снежната покривка през последните дни не застрашават живота на щъркелите. Водоемите не са замръзнали, има мишки полевки, с които щъркелите се хранят. На места и жабите са излезли, така че птиците могат да намерят храна. Когато са нахранени, студът не е проблем за тях”, категорични са от РИОСВ.