Ученици от Професионална техническа гимназия – Бургас, обучаващи се в специалност „Горско и ловно стопанство“, посетиха Държавно горско стопанство – Айтос. Визитата бе по във връзка със Седмицата на гората, съобщиха от пресцентъра на Югоизточно държавно предприятие – Сливен /ЮИДП/.
Младите бъдещи лесовъди бяха посрещнати от инж. Георги Николов – директор на ТП ДГС Айтос, инж. Йордан Богданов – заместник-директор и инж. Мария Петрова – лесничей. В рамките на посещението те се запознаха както с теоретичната, така и с практическата страна на горското стопанство.
Учениците получиха знания за нормативната уредба, свързана с маркирането на насаждения, както и за процедурата по издаване на позволително за сеч.
Екипът на стопанството демонстрира техниката и методите за гасене на горски пожари, а младите специалисти имаха възможност да придобият практически умения в създаването на горски култури и методите на залесяване.
Инж. Йордан Богданов показа на учениците как се работи с висотомер и как се измерва средният диаметър на дърветата – ключови умения за бъдещата им професия.
Посещението беше полезна и вдъхновяваща възможност за учениците от IX, X и XI клас да приложат знанията си на практика и да усетят предизвикателствата на горското стопанство. ДГС Айтос продължава да подкрепя младите кадри, които ще се грижат за българските гори в бъдеще.