Да се изведат сладките води от Поморийското езеро е най-важният проблем, който трябва да бъде решен спешно. Това стана ясно по време на първата среща на Консултативния съвет за Поморийското езеро, която се проведе в морския град. В заседанието се включиха кметът на Поморие Иван Алексиев, директорът на РИОСВ Павел Маринов, представители на БАН, университет „Проф. д-р Асен Златаров“, представители на бизнеса и неправителствени организации.

„Поморийското езеро ще умре, то не бива да става сладководно“, заяви по време на първия консултативен съвет доц. Стефка Тепавичарова от Българската академия на науките. От БАН извършват редовен мониторинг на водите на езерото, а данните са повече от притеснителни. В последните години солодобивът е намалял драстично от 12 000 на 4000 тона. През тази година не е изваден нито тон сол заради нерентабилност, стана ясно по време на съвета.

Осигуряването на извеждането на сладките води от Поморийско езеро е най-важният проблем, който трябва спешно да бъде решен, ако искаме оттук да се вади сол, калта да запази лечебните си свойства и Поморие да продължи да бъде курорт с национално СПА значение, смята и кметът на морската община Иван Алексиев.

Проблемът на Поморийското солено езеро е от десетилетия. Причината в него да навлиза сладка вода е, че системата за отводняване е компрометирана, а помпените станции са разрушени. Езерото е защитена територия и попада и под защитата на Рамсарската конвеция за опазване на влажните зони.