На едно от най-редките растения не само в България, но и в Европейския съюз – странжанската боровинка вече е посветена книга. Неин автор е „бащата“ на природен парк „Странджа“ инж. Дико Патронов. Той и негови приятели лесничеи с години обикалят по множество маршрути, за да съберат необходимата информация за странджанската боровинка.
„Благодаря на всички онези колеги, с които обикаляхме през последните 15-20 години в Странджа и скъсахме по 2-3 чифта гащи, за да можем да открием онова място, където да е запазено в оригинал онова наследство, което ни е изпратено преди милиони години в Странджа, а именно – находището на странджанската боровинка“, заяви инж. Патронов.
Странджанската боровинка е един от най-редките български защитени видове, включен е в Червената книга на България, както и в Европейската конвенция за опазване на дивата флора, фауна и природни местообитания (Бернската конвенция). Растението не се намира лесно и дори човек, който познава добре района на планината, едва ли ще може да я открие, ако не знае точното й местонахождение.
„Странджанската боровинка е труднооткриваема. Дори и човек, който познава перфектно планината, ако тръгне да я търси няма как да я намери, ако не знае точно мястото, където тя се среща. А тя се среща там, където е успяла да устои на човешкото натоварване“, разкри Дико Патронов.
През 2016 година инж. д-р Патронов открива ново находище в м. „Сминеново“ и резерват „Витаново“ – местност „Студената вода“ край Малко Търново. Плодовете на странджанската боровинка имат същите лечебни качества като плодовете на черната боровинка. Използват се при стомашни заболявания, диабет, ангина и др.