Регионалната еко инспекция започва още от утре проверка на работната площадка на Лукойл дали се спазват параметрите на комплексното разрешително на предприятието.
В това разрешително се изисква при инверсия на въздуха и лоши метеорологични условия да се преустанови или намали производственото натоварване на мощностите, дори и ако не се превишават допустимите параметри. Това съобщи след работна среща в РИОСВ кметът Димитър Николов. „Държим да знаем истината дали са спазени параметрите. Намалени ли са били мощностите. Второто, на което държим е да се преустанови от днес работата по почистването на бившите утайници“, обясни Николов.
Той допълни, че технологията по почистването изисква нагряване на въглеводородите до висока температура, а това съвсем естествено освобождава във въздуха силна и задушлива миризма. В момента се работело в един от големите утайници, в който има около 200 хил тона въглеводороди. „Да се търси технология, която да намали изпускането във въздуха на остри миризми. Ще искаме съдействие и от Министерството, което е издало разрешението“, коментира още Димитър Николов.
Едва след това работата по почистването на утайниците ще може да продължи. Община Бургас ще изиска също така от Лукойл и Кроношпан да закупят нови газ анализатори. Те ще извършват 24-часов мониторинг на въздуха.
Апаратурата ще бъде монтирана в к/с „Славейков“. Отделно Общината ще изиска и Кроношпан да мине на 24-часов контрол, тъй като в момента режимът над предприятието е по-либерален и замервания се правят веднъж на 3 месеца. 16 точки на Бургас са били проверени след десетките сигнали за силна миризма през почивните дни.
Отклонения от нормите обаче не са били отчетени, обяви директорът на РИОСВ инж. Тонка Атанасова. „Никой не отрича, че миризмата е отчетена. Най-вероятно дискомфортът е от обработката на тези утайници. За това ще искаме временното спиране на работата и преразглеждане на мерките“, обясни Атанасова.
На работната среща присъства и екологът на Лукойл Николай Новачев. Той обясни, че в дните с най-много сигнали на територията на комбината не са отчетени завишения в показателите. Апаратурата, с която се правят замерванията е нова и съвременна, а технологията обхваща всички замърсители, които се контролират от компетентните органи.
„Това, което хората отчитат като неприятна миризма са т.нар. неспецифични замърсители, които нямат ясна химична формула и не могат да бъдат определени“, обясни Новачев. Според него в света все още няма измислена технология, която да определя по миризмата какъв е точният източник на замърсяването. Лукойл има 11 анализатори, които са монтирани на комините и обхващат 80% от изгорелите газове.