Дъждът и бурното море ще изчистят водата на централния плаж в Лозенец и до дни там ще е напълно безопасно за къпане.

Това коментираха за Gramofona.com от Регионалната здравна инспекция в Бургас. „Не забравяйте, че Черно море е голямо, то самото има самопочистващи свойства, а дъждът и силното течение ще допринесат за нормализирането на водата”, каза директорът на здравната инспекция д-р Георги Паздеров.

Тази сутрин са взети нови проби от морската вода, резултатите от тях ще станат ясни в понеделник. Най-късно в сряда ще се разбере, дали стойностите на ешерихия коли и фекални стрептококи са влезли в нормата. Д-р Паздеров уточни, че тук не става въпрос за опасни патогенни щамове, а за бактерии, които са нормални и за човешката флора.

„Въпросът е в баланса. Ако стойностите на някои от микроорганизмите се увеличат за сметка на други, вече има риск от зараза”, допълни д-р Паздеров. Днес кметът на община Царево инж. Георги Лапчев и кметицата на Лозенец Мария Василева свикаха спешна пресконференция заради затворения плаж.

Мнението на администрацията е, че курортното селце се превръща в изкупителна жертва, заради постоянно нарастващия интерес към него. „С изненада установих, че хотелиер е предизвикал проверката. Нека сме коректни и да кажем истината. Ако погледнем туристическата такса, която е платена и съпоставим с жителите на Лозенец, то пречиствателната станция би трябвало да има достатъчно капацитет, за да обслужи селото. Т.е. тук има и скрити туристи”, коментира инж. Лапчев.

Той ще поиска информацията от плановите проверки на РЗИ по Черноморието да се обявяват публично. „Искаме данните да се обявяват на табла, за да се вижда кога и къде се проверява морската вода и какви са резултатите. Всички трябва да знаят, че няма опасност да се ходи на море в България”, заяви кметът на Царево.

Той обаче призна, че проблем и то сериозен с пречиствателната станция на Лозенец има. Съоръжението е строено преди повече от 30 години. Дълго време то е било собственост на държавата и едва преди няколко години Общината е успяла да получи собствеността и е започнала да се грижи за нея.

„Вложили сме над 100 хиляди лева за поддръжката ѝ. Още докато правихме ремонтите ни беше ясно, че капацитетът е недостатъчен. За това отделихме и други 200 хиляди лв. от общинския бюджет за допроектирането на пречиствателната станция. Смятаме да кандидатстваме за средства по новия програмен период, за да разширим пречиствателната станция”, допълни още инж. Лапчев.