Имотът на Арапя, където се строи, не попада в защитена територия, нито в защитена зона по НАТУРА 2000. Това уточниха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас във връзка с изнесена информация за изсичане на дървета при строителството на къмпинг „Арапя“. Екоинспекцията се е произнесла, спазвайки изцяло екологичното законодателство за одобряване на Подробен устройствен план- План за застрояване, отреден за ваканционно селище през 2007 г., пишат от институцията.
През 2018 г. РИОСВ разглежда инвестиционно предложение за изграждане на 23 броя двуетажни вили и обслужваща инфраструктура, като подлага предложението на процедура по ОВОС и Оценка за съвместимост за най-близката НАТУРА зона.
Дейностите по премахване на дълготрайна дървесна растителност от терена не са в правомощията на бургаската екоинспекция. На терена няма регистрирани вековни забележителни дървета, които да попадат под защитата на Закона за биологичното разнообразие, посочват от РИОСВ.
По време на процедурата по разглеждане на инвестиционното предложение е представено становище от ТП „Държавно горско спопанство“, според което след направена на терен проверка става ясно, че имотът не попада в горска територия.
Поддържането на зелената система и премахването на растителност са в правомощията на общината, на чиято територия се намира обектът, категорични са от РИОСВ.