Регионалната дирекция по национален строителен контрол в Бургас има срок от 1 месец, за да провери цялата документация за строежите на Градина, Алепу и Арапя. Това съобщи директорът на ДНСК Иван Несторов. Той обобщи събраната до момента информация и заяви, че заповедите за спирането на строежите в момента са временни и като всеки административен акт могат да бъдат обжалвани от инвеститорите в съда.
На къмпинг „Градина“ строителството е замразено по желание на собственика. Людимл Стойков е внесъл необходимите документи, защото метеорологичните условия не позволяват в момента строителството на магазина и ресторанта да бъдат завършени до март. Той обаче има 5 години, в които може да изпълни инвестиционното си намерение. Дирекцията по строителен контрол ще провери техническата документация, за да се установи дали са спазени всички законови изисквания. Разрешителните на инвеститора са преминали необходимите проверки. Още през 2007 год за там е дадено разрешително за строеж, в което е включена и задължителната оценка по съвместимост. През 2017 собствениците на имота сами намалят параметрите му, като изключват от там дюните. Тогава обявяват и инвестиционното си намерение. То не е обжалвано.
На „Алепу“ ситуацията е по-особена. Там има влязъл в сила ОУП, който е необжалваем. Инвеститорът е заявил, че ще строи на два етапа, като първият от тях е укрепването на свлачището. В понеделник започва проверката на техническата документация. Фирмата, извършваща надзора трябва да гарантира законността на строежа. Тя също ще бъде проверена, обеща Несторов. Той допълни, че вече е отнел лицензите на две подобни фирми, а две други обжалват отнемането на лицензите си в съда. Глобата за надзорника, който не е свършил работата си е от 30 до 100 хил. лева. Въпреки защитените територии, които се намират до нос Хумата и Шофьорския плаж, екологичното законодателство е спазено, заяви шефката на РИОСВ инж. Тонка Атанасова.
На „Арапя“ екологичното законодателство също не е нарушено. Тук обаче ситуацията е по-особена. През 2007 е издадено строително разрешение, а през 2008 год влиза в сила Законът за устройство на Черноморското крайбрежие. Тогавашната администрация на морската община не е синхронизирала подробния устройствен план на терена с новия закон. Новата администрация се е опитала да синхронизира ПУП-а, като е намалила параметрите на предвидените постройки. Тепърва ще се установява обаче дали главният архитект на община Царево е извършил някакво нарушение, обясни Несторов.
Всичко на "Алепу" е законно! Не забравяйте кой строи и кой е възложител -ГЛАВБОЛГАРСТРОЙ !!!