Законът за управление на отпадъците беше приет на първо четене. Поправките въвеждат на национално ниво европейските цели за кръгова икономика с 15-годишен хоризонт. Новината съобщи бургаският депутат и председател на комисията по екология в парламента Ивелина Василева.
Поправките предвиждат до 2035 г. целите за подготовка за повторна употреба и рециклиране на битовите отпадъци да достигнат 65%, а депонирането да бъде не повече от 10%.
По данни на МОСВ постигнатият резултат у нас за 2018 г. при материалното рециклиране е 30%, което е в рамките на средния за Европа – 34%. За същата година са постигнати националните цели за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки.
Предвиденият значителен процент за намаляване на депонирането до 2035 г. ще бъде сериозно предизвикателство за страната ни, макар че по данни на НСИ за периода 2015-2018 г. количеството на директно депонираните отпадъци в страната намалява с 55%. В момента 61% от битовите отпадъци се депонират.
Със законодателните текстове се определят изискванията за „разширена отговорност на производителя“, уеднаквяват се определения на европейско ниво, насърчава се по-малкото образуване на отпадъци и се създава основа за въвеждане на разделно събиране на отпадъци от текстил и обувки.
Всички тези промени ни приближават към кръговата икономика, а тя е от полза за природата и околната среда, за конкурентоспособността на икономиката, за разкриването на нови „зелени“ работни места и има значим принос в борбата с климатичните промени и намаляването на емисиите, отбелязва Ивелина Василева и допълва, че постигането на целите зависи от усилията на цялото общество. Ключово е образованието, което от най-ранна детска възраст да обучава децата в отговорно отношение към околната среда, коментира още бургаският депутат.