До 30 септември в Малко Търново трябва да решат искат ли общината да стане част от биосферен резерват. Експерти от еко министерството и фондация „Биоразнообразие“ се опитаха да убедят през седмицата жителите на странджанската община в предимствата на идеята.

В момента в света има 670 биосферни резервата, които се намират в 120 държави. Този тип резервати са под егидата на ЮНЕСКО и за разлика от останалите резервати и природни паркове, тук водеща е симбиозата между човека и природата, обясни Петко Цветков от „Биоразнообразие“.

Според родните експерти природен парк Странджа и сега е класически пример за биосферен резерват, защото тук освен защитени територии има и хора, които развиват дейност.

„При биосферните резервати приоритет е устойчивото развитие на тези райони. Това е парк от нов тип, където активно се работи с местните общности“, допълни Цветков. От министерството на Околната среда и водите допълниха, че нови ограничения не се предвиждат, няма да има и законодоталени промени, които да попречат на развитието на региона.

Присъстващите на средащата обаче не бяха съвсем убедени в предимството от обявяването на Малко Търново за част от биосферен резерват.

„Това, което чух е само в сферата на добрите пожелания. Никой не каза кой ще създаде резервата, кой ще го управлява. Имаше и една реплика – на този етап. А кой е следващия етап, никой не знае“, коментира общинският съветник Атанас Прангов. Според него проблемите на община Търново са големи и биосферният резерват трудно би ги решил.

„Видяхме какво прави природният парк толкова години без управление. Аз съм инвеститор, опитал съм всичко от земеделие до животновъдство. Оказа се, че паркът е единстената институция, която може да спре един инвеститор в града“, обясни Прангов и допълни, че кандидатстването по европрограми в Малко Търново е практически невъзможно.

За трудния достъп до европейските средства говори и кметът Илиян Янчев.

„Кандидатствам за пречиствателна станция. Проектът стои от 3 години. Ние нямаме пречиствателна станция, а в същото време живеем в природен резерват. Тази година излиза, че ВиК ще правят пречиствателни станции и тръгват веднага да глобяват общините, че не са готови. Ама защо? А кога ще дойде Ганчо Тенев (б. Ред. - изп. дир. На ВиК - Бургас) да направи пречиствателна станция на 2000 души? Никога. А нали сме природен парк, защо не сме с привилегии и предимство за пречиствателната станция? Сега ни казвате, като станете биосферен резерват и тогава.“

Експертите на еко министерството обясниха, че ЮНЕСКО ще въздейства на местните правителства, за да бъдат с прироритет регионите с биосферни резервати. Това, според кмета на Малко Търново обаче е трудно изпълнимо, защото и сега малките общини са пренебрегвани от държавата.

Той даде за пример с. Младежко. В момента там се изграждат хотели и къщи за гости. Община Малко Търново е кандидаствала за нова канализация по оперативна програма. Не е класирана, защото не била приоритетна по брой население. С предимство се финансирали селища с над 2000 души население, а в Младежко те са около 60.

„В Младежко се инвестира, хотели, къщи за гости. С ямата отвънка? Сори. С водата, която е мътна? Като вдигне хотела хидрофорпомпата и селото остава без вода. И кандидаствам по Развитие на селските райони и ми казват: Съжалявам, господин кмете, 0 точки, защото не сте приоритетни от брой жители. Значи тенденцията е пари при пари отиват. А малките общини, малките хора, те по-малко българи ли са? Защо се гледа на нас като втора ръка? Къде са приоритизираните села и градове. Малки, да, но още ни има. Ако някой иска да ни зачеркне, нека ни каже.

Крайното решение да бъде ли Малко Търново част от биосферен резерват е на местния парламент. Кметът Илиян Янчев ще внесе през август докладната, която съветниците трябва да приемат или отхвърлят.