Приключили са дейностите по подобряване на водния режим в местността Пода и по ограничаване на сукцесионните процеси в езерото Вая, съобщават от МОСВ. Двата обекта са изпълнени в рамките на проект за опазване на едни от най-важните влажни зони с международно значение „Комплекс Ропотамо“, „Местност Пода“ и „Езеро Вая”. Проектът е финансиран по Оперативна програма Околна среда 2014-2020 г. (ОПОС) и се изпълнява от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас.
Проектът осъществява мерки от Националния план за опазване на най-значимите влажни зони в България, в това число възстановяване на водния режим, ограничаване на притока на биогени и ограничаване на сукцесионните процеси. С успешното изпълнение на дейностите се подобрява природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания и на видове птици, предмет на опазване в мрежата Натура 2000, попадаща във влажни зони с международно значение.
Защитена местност Пода се характеризира с уникална природна територия, съхраняваща в себе си огромно биоразнообразие – стотици видове растения, птици, риби, земноводни, влечуги и бозайници. Пода в една от най-богатите в орнитологично отношение местности в цяла Европа. Единствено тук гнездят речните рибарки и големите корморани, част от общо 46 гнездящи видове. Оттук прелитат и цялата популацията на розовия пеликан, която се състои от над 40 000 екземпляра и хиляди видове хищни, водоплаващи и пойни птици.
С успешното изпълнение на дейностите се осигури проводимост на Комлушки канал през Защитена местност Пода и оводняване със солена вода за възстановяване на местообитанието на вида Европейска солянка (SALICORNIA EUROPAEA). Възстановена е системата за контрол и управление на водното ниво в централната зона на местността, както и компрометираната съществуваща дига, която ограничава сладководни басейни в Пода от Черно море.
Езерото Вая (Бургаското езеро) е най-голямото естествено езеро в България и е част от трите най-значими комплекси от влажни зони за водолюбивите птици по черноморското ни крайбрежие. Край него гнездят над 250 вида птици, голяма част от които са записани в Червената книга на България. Много от тях са редки за страната и Европа, а девет вида са застрашени от изчезване в световен мащаб. Вследствие на дългогодишно натрупване на земни и тинести маси в отточния канал езерото Вая имаше нарушен хидравличен режим, което доведе до множество бедствени и аварийни ситуации, наводнения в крайбрежния район и смущения в условията на хабитата в резултат на значителното обезсоляване на езерото.
С успешното изпълнение на дейностите по обекта се осигуриха условия за увеличаването на хидравличния капацитет на отточния канал „Вая - Черно море“, което спомага за чувствително намаляване на хидравличния натиск върху езерото, в резултат на което се балансира солевият му състав и се подобрява водният му режим.
Обща стойност на целия проект е над 8,4 млн. лв., изцяло осигурени от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
Хубави приказки но Вая е много тинеста. Трябва си една драга там, която да почиства тинята и да я продава, като тор и това нещо да работи десетки години. Проблемът идва от човешкото ораничаване и затлачването на връзката с морето. Тук виждам че са направили диги от чакъл, което буди недоумение. Вместо да прокопаят заталаченият канал хсеората му направили високи стени от чакъл. Това по никакъв начин не предпазва от наводнение, не спомага обратното влизане на солена вода и чакълът просто ще се срине във водата. Каналът трябва да се прокопае на поне 5 метра дълбочина и да се разшири двойно.