Лесовъди крият в тайна свойствата на Търиловото великденче. Растението е световен ендемит. Това означава, че освен в Странджа, то не расте в естествена среда никъде другаде по света.

„Умишлено не изследваме и не оповестяваме дали има лечебни свойства и какви точно са те. Когато разказахме за Кримския чай, той буквално беше нападнат от билкари и съществуването му беше силно застрашено“, обясни Дико Патронов от природен парк „Странджа“.

В момента и двете уникални растения се отглеждат в разсадника в Качул. Тук са се специализирали в редките и защитени видове. Разсадникът е изграден по европроект и в него са инвестирани близо 1 млн. лева. Проблемът, пред който са изправени горски и лесовъди е, че срокът на проекта изтича и финансирането на разсадника е под въпрос.

„Министерството на земеделието ще трябва да намери средства. Работата тук изисква инвестиция, която се отплаща в бъдеще, но е изключително важна“, допълни Дико Патронов.

Кримският чай се смята за най-любопитното растение, което тук отглеждат. То е известно и като Странджанската виагра, и като чаят на младостта. Точно като Търиловото великденче е световен ендемит. Не може да се открие никъде другаде, освен в дебрите на Странджа.