На „Алепу“ строителството е първа категория и е под надзора на Министерството на регионалното развитие и благоустройство и на Дирекцията по национален строителен контрол. Там документите са одобрени от МРРБ.

Това не е в компетенциите на кмета на общината. Това заяви в ефира на Нова телевизия кметът на Созопол Панайот Рейзи.

Той уточни, че почти не е запознат с проекта и допълни, че Созопол има Общ устройствен план, а също така и законодателство.

Кметът коментира за първи път скандалите, които избухнаха със застрояването на плажовете. „Алепу“, „Градина“ и „Смокиня“ са трите горещи точки в морската община.

„Законът за земята влиза в сила 1991 г. От тогава до ден днешен този закон всяка година се променя. Когато се приема законът, влизат в сила и трита вида собственост – държавна, частна и общинска. Съответно, когато се раздава земята, тогава никой в България не е споменавал думата „дюна”, обясни Рейзи възникналата дискусия от последните дни.

По думите му тези земи са били лозя и са се раздали като лозя. „Една част от тях бяха ниви, раздадоха се като ниви. Друга част бяха гори, раздадоха се като гори”, каза още той.

Рейзи припомни, че през 2008 г. влиза в сила Законът за Черноморското крайбрежие.

„През 2009 г. избухна скандалът „Дюнигейт” и тогава започна да се говори за дюните като такива. Оттогава насам, където и каквото и да се случи, всички говорят за дюни”, коментира още Рейзи.

За случая „Смокиня”, Рейзи заяви: „Там има престъпление – то не влиза в компетенциите на общината до такава степен, че някой е отишъл и е посегнал върху тази природна даденост. От там нататък, съответните институции са взели мерки, виновните са заловени и те ще си понесат отговорността”.

За къмпинг „Градина” Рейзи коментира, че там, където ще се прави въпросният ресторант, няма дюна.

„По нотариален акт там е нива. Всички екологични процедури за тези райони минават стриктно”, каза още той.