Няма опасност за морските обитатели заради цъфтежа на водораслите, който се наблюдава в Черно море. Това каза пред Грамофона нюз екологът Спас Узунов по повод излязлата преди дни снимка на НАСА, която показва промяна в цвета на морето. Според него това се дължи на цъфтежа на водораслите, което е нормално за този период на годината.

„Проверих информацията при колегите в Института по океанология, които ме увериха, че тази година цъфтежът е на един вид водорасло, което не се отличава с токсично въздействие върху хората и екосистемата. Когато се развива цъфтеж на токсични водорасли е опасно, защото те директно унищожават морската екосистема, но в случая не е така”, обясни Спас Узунов.

Той обаче е категоричен, че и прекаленият цъфтеж на водораслите не е добре и оказва влияние на морето и неговите обитатели. Редица причини и замърсяването подпомагат така наречения процес на еутрофикация.

 „Черно море се отличава с висока степен на еутрофикация и натоварване с такива хранителни вещества, защото е затворено море и има ниска соленост, както и различна динамика на водата. В него се вливат някои от най-големите европейски реки, които протичат през земеделски и промишлени територии и носят различни замърсявания. Заустването на отпадни води в морето от населените места по крайбрежието също допринася за еутрофикацията”, каза Узунов и добави:

 „Това може да доведе до прекаления цъфтеж на всички видове водорасли,а това масово развитие оказва негативен ефект на екосистемата, тъй като жизнената дейност на водораслите изисква голямо количество кислород, което те черпят от водите на морето. А това води до намаляването му за морските обитатели. През нощта кислородът може да достигне до много ниски нива и ще затрудни развитието на животните в морето, а дори може да доведе и до смъртта им. От друга страна, масовото развитие на водорасли намалява степента на светлината в дълбочина и това води до смъртта на макроводораслите и морските треви, които са по дъното. От това се образува процес на гниене и нарушаване на хранителните връзки в екосистемата”, заяви екологът.