Тръби на Лукойл минават под земята в местността Каята, където инвеститор иска да прави каменна кариера.
Намерението на „Хидроминерал” вдигна на протест жителите на Винарско и Вртица. Хората са против, защото в Каята се намират двата извора, които снабдяват селата им с питейна вода. Въпреки това, преди години регионалната еко инспекция в Бургас е дала зелена светлина на инвестиционното намерение.
На две инстанции магистратите се произнесоха в полза на жителите на Винарско и Вратица. Сега делото е във Върховния административен съд. Там е станало ясно, че в близост до бъдещата каменна кариера минава тръбопровод на бургаската рафинерия.
„При един от протестите ни от Лукойл са видели репортаж. Те се свързаха с нас, за да ни кажат, че от там минават техни тръби и взривовете на кариерата крият сериозна опасност. Дори ни разказаха как при подобен инцидент е била унищожена всяка форма на живот в радиус от 150 метра. Дори и тревичка не била останала”, разказа кметът на Винарско Стайко Манев.
Становището на Лукойл е било представено пред върховните магистратите, които са го приели като доказателство. Още нередности откриват протестиращите в идеята за каменна кариера.
От „Басейнова дирекция” така и не регистрирали двата извора като вододайни и те все още не са охраняема територия, както изисква законът. Нещо повече, становището на експертите било, че Винарско и Вратица се снабдяват с питейна вода от село Съдиево. „Цялата зала избухна в смях, когато чухме това. Не знам кой и как е слагал подписи и печати под подобни твърдения”, коментира още Манев.
Освен това на върха на хълма, където би трябвало да е каменната кариера имало и археологически обект, който е регистриран в Министерството на културата.
Върховните съдии трябва да се произнесат до месец.
„Обнадеждени сме, защото видяхме разбиране. Дори и прокурорът беше на наша страна и каза, че при подобни казуси трябва да се подхожда много по-отговорно”, допълни кметът на Винарско.