Странджанският пчелен прашец може да се окаже истинска златна мина. Оказва се, че продуктът е особено ценен, защото се събира от диворастящи видове, типични само за този район. „Има голямо търсене на добра цена“, коментира председателят на сдружение „Странджански манов мед“ Манол Тодоров.
Преди време немски търговци поискали да купуват по 200 кг. замразен полен от Памуклийка. Това обаче в момента е невъзможно, защото местните пчелари не могат да реализират подобни количества.
Растението Памуклийка е с много високо съдържание на полифенолни съединения и това го прави изключително ценно. Прашец с Памуклийка струва около 70 лв/кг и се харчи като топъл хляб, допълни Манол Тодоров. При пчелния прашец могат да се правят реални прогнози за добив, докато медът като продукт не е предсказуем, обясни още опитният пчелар.
В началото на август стана ясно, че Европейската комисия е одобрила странджанският манов мед да стане продукт със защитен географски произход. Сега пчеларите започват нова битка пред Брюксел, за защитаването и на пчелния прашец от Странджа като защитено понятие. „Надяваме се регистрацията на прашеца да стане в по-кратки срокове, защото тази за меда беше изстрадана“, обясни още Манол Тодоров. Той уточни, че решението на ЕК дава големи възможности пред пчеларите.
„Всеки, който има пчелини в Странджа, спазва продуктовата спецификация и подпише договор за проверка и контрол ще може да се възползва. А това дава големи възможности на производителите, защото защитените наименования за произход са с най-високата степен на защита. Така за пчеларите се гарантират пазари на по-добра цена“, коментира още Манол Тодоров.