Традиционният научен форум на основания от проф. Маруся Любчева Черноморски институт Бургас се проведе на 5 декември под мотото „Морето-водата-ресурсите-сигурността“. Повече от 15 научни доклади, съобщения и презентации, включително чрез видеоконферентна връзка бяха представени пред гостите и участниците в две зали на Колежа по туризъм към Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Заслужава да се отбележи участието на трите местни власти в Бургас - на Областна управа в лицето на заместник областния управител Мария Ценова, Севдалина Турманова – председател на общинския съвет и заместник кмета Красимир Стойчев. Изпълняваните проекти от община Бургас изцяло съвпадат с целите и мисията на Черноморския институт и това беше много добре илюстрирано от г-н Стойчев.
За много от предизвикателствата, които стоят пред местните общности в черноморските региони и държавата ни като цяло относно сигурността на транспортните коридори, опазването и развитието на водните и крайморските ресурси присъстващите научаваха от докладите и съобщенията, от изказванията на експерти в съответните области и от научни сътрудници. Поднесени бяха доста интересни факти и резултати от проучвания на Черноморския басейн, опазването на влажните зони, културните маршрути и много други.
Като един от слушателите в тези дискусии ме впечатли умението на модератора проф. Любчева да прави обобщение и връзка между отделните теми, да сплотява и насърчава панелистите. И най-вече стремежа й да очертава бизнес възможностите за оползотворяване на местните ресурси и в частност алтернативите за развитие на Черноморска Странджа. Такъв широкообхватен поглед произтича от философията на темата за морето като граница на България и ЕС. А защо не и като врата навътре към самите нас? Както и на мечтите и целите ни навън и напред към широкия свят, за да не пропускаме шансовете винаги да държим в себе си широко отворена вратата на любопитството и познанието.
Някога Антон Страшимиров предрече „бляскаво бъдеще на Бургас“ в пътеписния си очерк „Бургаски Черноморски бряг“. И го е прозрял именно в красотите на 30-километровата ивица навътре в Черноморска Странджа и взаимовръзката в труда на хората от морето и крайбрежната балканска ивица. Днес тази мечта е реалност за всички нас. И не е чудно защо вървят към успех стремежите на ентусиастите в Черноморския институт – предразполагат към творческо въображение, вдъхновени от безкрайната тема за морето и хората.