8 млн. тона пластмасови отпадъци се вливат годишно в Световния океан. Това на практика означава, че всяка минута човечеството изхвърля по 1 тир с пластмаса във водите. Тревожните данни съобщи в Бургас доц. Джена Джамбек от университета в Джорджия, САЩ.

Черно море също страда от тези процеси. Според последното проучване, извършено през лятото на 2017 год. става ясно, че степента му на замърсяване е сходна с тази на Балтийско море и западното Средиземноморие.

„Ако процесът не бъде овладян, през 2050 год. в морето ще има повече пластмаса, отколкото риба“, допълни мрачната прогноза народният представител Ивелина Василева. Тя и доц. Джамбек се включиха в дискусия, посветена на Черно море, която се проведе в Бургас.

Данните сочат, че основният източник на замърсяване на световните води и родното море са пластмасовите отпадъци. Именно и за това само преди дни Европейският парламент прие на първо четене промени, които ще забранят от 2021 година производството и употребата на 10 вида пластмасови изделия, допълни Ивелина Василева.

Доц. Джена Джамбек представи и приложение, разработено от нейния екип в Джорджия, с което всеки човек по света може да подава сигнал за боклук, на който се е натъкнал. Marine Debris Tracker е напълно безплатен, а данните от него могат да се използват от всеки човек или институция напълно свободно. До момента, благодарение на приложението са идентифицирани над 1 млн. тона боклуци, които ще бъдат отстранени от различни водни басейни по света.