Не ни обричайте на глад. Забрана през лятото за улов на бяла мида ще ни остави без препитание. Това коментираха рибари и мидари, които тази сутрин се събраха на протест пред сградата на ИАРА.

Поводът е подготвената от земеделското министерство заповед за забрана на улова на бяла мида от май до август. От Асоциацията за улов и преработка на бяла мида коментираха, че подобна забрана няма да има добър ефект.

„Размножителният период на бялата мида е когато водата е между 16 и 20 градуса. Това е времето през април и май. Логично е и тогава да се въведе забраната“, обясни председателят на Асоциацията Светлозар Василев.

Той уточни, че бялата мида е може би единственият морски ресурс, който природата пази сама. „Тази мида се лови на прибоя. От 60 см. до 2 метра дълбочина. Около 180 дни в годината времето е неподходящо, вълните правят работата на мидарите невъзможна. Това е време, в което ресурсът също се възстановява“, обясни Василев и допълни, че тримесечна забрана през лятото ще застраши препитанието на поне 1000 семейства, които се издържат с улова и преработката на бялата мида.

От бранша настояват също така и за забрана на улова на мида, която е под 2 см. Макар че дребната мида да не е търсена, бракониери все още продължават да я ловят и успяват да й намерят пазар. От Асоциацията смятат, че в готвената забрана прозират и други интереси. 

„Лятото сме пречили на туристите. Но тогава ние работим през нощта. А и лодките на нашите рибари вече са с по-тихи двигатели, стараем се да отговаряме на всички условия.“ Светлозар Василев напомни, че България все още не е синхронизирала и законодателството си с европейското, а там са разрешени механични уреди за улов на бялата мида.

„Тя се лови в прибоя и е на сравнително плитко. Дали с ръка ще се разрови морското дъно, за да се хване, или с уред – няма значение. Освен това през лятото хиляди хора утъпкват пясъка именно в прибоя“, коментираха рибари.

Представители на Асоциацията за улов и преработка на бяла мида се срещнаха с изпълнителния директор на ИАРА Христо Панайотов. Той се ангажира техните искания и коментари по готвената заповед да бъдат представени и пред земеделския министър. Общественото обсъждане на заповедта, с която трябва да се забрани временно улова на бяла мида ще продължи до края на март.