Красивата странджанска зеленика е строго защитено от Закона за биологичното разнообразие растение поради своята рядкост. Любопитни факти за цветето разказва пиарът на парк „Странджа“ Йоана Гюрова. Храстът, който се е превърнал в символ на природния парк е харесван както от експерти, така и от много природолюбители.
„Странджанската зеленика съдържа много, много слаб алкалоид, който е отровен. Това по никакъв начин обаче не застрашава здравето на хората. С пипане или с мирисане на цветето, на никого не би могло да му стане нищо от тази изключително слаба отровност. Абсурдно е да говорим, че при допир някой може да получи обрив“, категорична е Гюрова.
Тя допълва, че никой не може да се отрови със зелениката, защото цветовете й не се използват нито като билка, нито като подправка. Самото цвете няма никакви растителни и хранителни качества. Вече е известно, че растението с красиви лилави цветове, расте под букови гори и по-рядко под смесени.
„Забранено е да се късат цветовете на зелениката, както и да се вземат каквито и да било части от растението. Преди повече от 40-50 години бивши вече малкотърновски колеги са опитвали да вадят коренище и да го положат в собствените си дворове. Дори и там е невъзможно растението да се прихване“, обясни пиарът на парк Странджа.
За да расте странджанската зеленика й трябва много специфична среда. Почвата трябва да има определена киселинност, а отделно от това растението се влияе изключително много от влажност и да е на сенчесто място.
Ежегодно през месец май, когато зелениката цъфти, дирекцията на парка организира Фестивал на зелениката. В него посетители от цялата страна и много чужденци се наслаждават на красотата на растението и участват в различни състезания и конкурси. Тази година празникът ще се проведе на 14 и 15 май в царевското село Бродилово.