„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД представи проект LIFE Wateroil за иновативни решения за устойчиво управление на водите и опазване на околната среда. Инициативата се реализира съвместно от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, Община Бургас, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и италианската биотехнологична компания Eurovix S.p.A. Дейностите по опазване на околната среда се съфинансират от Програмата LIFE на Европейския съюз.

Целите на проекта са няколко, в няколко направления, които са насочени към екологията и опазването на околната среда, заяви зам.-главният инженер по развитие в „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД Николай Ковачев. Проектът LIFE Wateroil демонстрира цялостен подход към решаването на проблема на промишлено замърсяване на водите, като насърчава устойчивото развитие и икономията на ресурси.

„С проекта намалихме емисиите от парниковите газове, както и консумацията на енергия. По отношение на екологията на първо място намаляваме разпространяването на миризми, тъй като третираме един поток отпадни води, който е основен източник на тях. Това са водите от обезсоляването на нефт, които ги третираме със специфични биологични активатори. Също така, благодарение на изграждането на затворен тръбопровод и използването на биоактиватори в процеса на пречистване на водата бе постигнато намаление на средната концентрация на миризми по време на преноса на отпадните води от 184 пъти“, обясни Николай Ковачев.

Прилагането на иновативните решения на проекта позволи пълен отказ от използване на прясна вода от язовир Мандра за процеса на обезсоляване на нефта, като вместо нея се използва пречистена вода от секция на комплекса за хидрокрекинг на гудрон. По този начин не само се спестяват до 420 хил. куб.м природна вода годишно, но и се намалява потреблението на гориво: водата от инсталацията не се нуждае от подгряване. В резултат на това емисиите на CO2 се намаляват средно със 1400 тона годишно.

Подобрените процеси на пречистване на отпадни води минимизират въздействието върху околната среда. Проектът допринася за опазването на местната екосистема и е пример за добри практики за всички отрасли на промишлеността, коментираха още от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД.

„Дълготрайните ефекти са, че намаляваме консумацията на вода от Мандренското езеро, както  знаете, че е защитена зона и в него обитават много защитени видове животни. В момента имаме данни, че първите признаци на състоянието на екосистемите в нашите окислителни езера започва да се подобрява. В рамките на проекта проведохме доста активно изследване на биоразнообразието и установихме, че там живеят няколко много интересни видове риба, сред които един местен вид, така наречената мандренска бряна“, заяви зам.-главният инженер по развитие в „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“.

По време на реконструкцията на биобасейните на пречиствателната станция аераторите от турбинен тип са заменени с пневматични аератори с фини мехурчета. Това позволи потреблението на енергия при пречистването на отпадъчни води да се намали с 63 %.

Този проект даде възможност на бизнес, Община и университет да обединят ресурси и да изградят обща визия и обща ангажираност към проблемите на града, като тестват иновативни решения за подобряване и опазване на околната среда.

„Благодарение на тази симбиоза, като различни заинтересовани страни, проектът има много по-голяма видимост и ангажираност за гражданите, а това е нещо което може да бъде основно за нашето устойчиво развитие, като град, като регион и като общност. За това пожелавам този проект да продължи и през следващите години, защото вярвам, че резултатите ще бъдат много по-видими и много по-значими от това, което в момента ще се отчете“, каза зам.-кметът на Община Бургас Весна Балтина.

Представянето на проекта се проведе в експозиционен център „Флора“ с участието на представители на държавни институции, български и чуждестранни браншови и неправителствени организации и предприятия, учени, общественици и журналисти.