Ловците в Странджа ще бойкотират груповия лов на дива свиня. Заради африканската чума по свинете в съседна Румъния, държавата реши да открие груповия лов няколко месеца по-рано. Това обаче е практически невъзможно, смятат авджии. „Просто някой чиновник, който си няма и най-малката представа от реалността, е написал една глупава заповед“, коментира пред Gramofona.com Антон Коджабашев.
Той е концесионер на Държавно-дивечовъден участък край Граматиково. „Да пусна ловци, когато до мен е Индипасха и планината е пълна с туристи, с деца? Абсурд!“, категоричен е Коджабашев. Според него с масовия отстрел на дива свиня през лятото, заразата няма как да се пресече. „Река Дунав е естествена преграда от Румъния. Сега се строи и ограда, която също ще ограничи достъпа в България. За Южна България пък най-естествената преграда е автомагистрала „Тракия“, която ограничава преминаването на животни на 95%“, обясни Коджабашев.
Според него е абсурдно от ловците да се иска само за две седмици да намалят популацията на дивата свиня с около 70 – 80%. „Моите хора ще изчакат 1 октомври когато започва сезонът за лов на дива свиня. Ние ще си свършим работата, но когато му е времето и както трябва“, допълни още Антон Коджабашев.
Невен Каравасилев от ловно-рибарското дружество „Лебед“ е още по-краен. Той е на мнение, че така издадените заповеди не само че не кореспондират с ловния морал, но и противоречат на законодателството. В „Лебед“ има общо 34 ловни дружинки. „Сега е брачният период на сърната. Майките изоставят малките си, които са напълно беззащитни. През август започва брачният сезон на елените. Нашите кучета са свирепи и се нахвърлят на беззащитните животни. Давате ли си сметка колко лесна плячка ще бъдат и малките сърненца, и малките прасенца?“, коментира Каравасилев.
„В момента просто е нечовешко да се ловува групово. Планината е пълна не само с туристи, но и с гъбари, билкари, дървосекачи. Странджа е планина за всички. Този уикенд например има организиран поход и в същото време искат от нас да ловуваме“, недоумява Невен Каравасилев. Според специалисти, в този период дивеча не трябва да се прогонва от местообитанията си, дори и ако е болен.
Условията, които поставят от Агенцията по безопасност на храните пък са съвсем неприложими. „Искат от нас да копаем ями, които да се затварят с плътни капаци. Да осигуряваме вар за тези ями. А те къде ще са? Странджа е природен парк, навлизаме и в териториите от НАТУРА 2000. Тук има защитени видове. Това противоречи на Закона за биологичното разнообразие“, отчете слабостите в заповедта Невен Каравасилев.
Като голямо недомислие той отчита и изискването месото от отстреляните свине да се съхранява на едно място до излизането на пробите. „В България има само една лаборатория, която прави анализите. Имам колеги, които преди 15 дни са дали проби и още чакат резултат. Нашите дружинки за един уикенд могат да отстрелят около 60 диви прасета. Представяте ли си да ги държим на едно място цял месец, докато чакаме резултат?“ И ловците от „Лебед“ ще започнат груповия лов едва на 1 октомври.
„Нека да опадат листата, да има видимост, за да знаем и ние какво правим. Ние ще си свършим работата, но както трябва“, категоричен е Каравасилев. Според него част от ловците може и да се съгласят на индивидуален санитарен отстрел, но това ще става само при строг контрол и задължително в присъствието на държавен служител. „Докато не отговорят на всичките ни въпроси, ние няма да ловуваме групово“, убедени са авджиите в Странджа.