Лесовъди умуват как в Странджа да има местни видове. Оказа се, че трансформацията на иглолистните видове стои на дневен ред пред лесовъдската колегия в Странджа.

В гората бял и черен бор, червен дъб и други не са засаждани от януари 1995 година. Според част от горските експерти сериозно залесяване трябва да се извърши със зимен дъб. Лесовъди се обединиха около идеята например мъждянът и келавият габър да се унищожат.

„Те са нежелани дървесни видове, макар че в един момент помагат на дъба и играят ролята на „шуба”. Когато той започне да расте, короната му трябва да е осветена от слънцето и той да е облечен. Всъщност тези малоценни видове вършат тази роля и са доре дошли в един момент”, обясни пред Gramofona.com директорът на Регионалната дирекция по горите инж. Венелин Радков.

Специалисти лесовъди проведоха изнесено съвещание в странджанските гори на територията на ДГС Звездец. Участници в пътуващото обучение бяха лесовъди, работещи в Държавните горски и ловни стопанства - директор, зам. директори и н-к ГСУ; представители на ИАГ-София, РДГ-Бургас, ЦУ на ЮИДП ДП-Сливен, семеконтролна и лесозащитна станции, ДПП „Странджа”, БДЗП, БФБ, общински горски структури и частно практикуващи лесовъди.