От „Кроношпан“ търсят независими експерти и представители на неправителствени организации, които да анализират и валидират данните от новата им измервателна станция.
„Ние само отчитаме, но не е редно да валидираме показателите“, коментира екологът на предприятието Пламен Димов. Новата станция за измерване на фините прахови частици работи от 10 октомври. Тя се намира на 500 метра от завода, а мястото е посочено от експерти на регионалната еко инспекция и община Бургас.
Съоръжението е същото, с което работи националната система за мониторинг на въздуха. Инвестицията е за 120 хил лева, а данните от станцията се изпращат автоматично в Изпълнителната агенция по околна среда и община Бургас. 27 ноември е бил денят, в който са отчетени най-високи нива на фини прахови частици от станцията.
Според еколога Пламен Димов обаче причинител на замърсяването в този ден не е бил „Кроношпан“.
„Тогава вятърът е бил предимно от североизток, изток и югоизток. Т.е. духало е от морето към вътрешността. Всички знаем, че Кроношпан е разположен на югозапад“, обясни Димов.
Той уточни още, че новата станция показва нивата на фини прахови частици във въздуха, но не посочва техния източник. Експерти обаче могат да направят структурен анализ и да покажат кои са основните замърсители.
„В различните части на общината те са различни. В урбанизираните територии влияние оказват и високите сгради, и трафикът. В Долно Езерово в момента наблюдаваме по-високи нива, но там хората са на битово отопление и това е нормално“, обясни екологът.