Рапаните са все по-търсени от любителите на морската кухня. И колкото по-търсени стават, толкова по-трудно се намират.

„Ядките на рапаните стават все по-малки. Както при яйцата, така и при рапаните има размери: LL, L, M, S, SS, SSS, като преди години се работеше и с троен размер  L, а сега се работи предимно с размерите SS и SSS. Заради това изкупуваме рапани от Румъния. Морският охлюв в нашите води просто се изчерпва”, каза за Gramofona.com  Полина Харасимова - маркетинг мениджър в една от фирмите за изкупуване и преработка на морски продукти.

Тя даде пример с предишни години, когато запасите на рапани в морето на север са намалявали заради неговото събиране. Сега положението е същото и по българското Черноморие. От тук идва и тенденцията на ръст в търсенето на рапани.

„Ако през 2009 година сме продавали  1 тон рапани, то през тази година сме реализирали 2,7 тона”, посочи Харасимова.

Месото на морския охлюв се изкупува предимно от ресторантьори и хотелиери, чиито обекти  предлагат морска кухня. В търговската мрежа в Бургас рапаните се предлагат  на цена 12 лева за килограм чиста ядка. Ако купувачът направи компромис с размера и вземе най-малките рапани, цената е 10 лева, рядко и с лев по-евтино. Рибарите, които вадят рапани, са доволни от търсенето, защото още на слизане от лодките знаят, че ще реализират продукцията.

Интересна подробност е, че месестите морски охлюви не са част от трапезата на средиземноморски страни като Италия и Гърция, където на особена почит е морската храна. Същевременно в Япония и Корея, ядката на рапана се счита за деликатес. При нас тя започва да се предлага на масата към 2000-2001 година. Дотогава основната суровина е била само твърдата черупка на рапана.

Автор: Павлина Куцарова

Снимка: Бушкрафт България