Какви са трудностите, проблемите и предизвикателствата, пред които са изправени служителите на държавните горски и ловни стопанства, както и ловните сдружения, във връзка с вируса на Африканска чума по свинете? Какви мерки е предприело в частност ДЛС "Несебър" за ограничаване разпространението на заболяването и съхранението на популацията на дива свиня в района? Отговорите дава пред списание „Гора” директорът на ДЛС-Несебър инж. Димитър Мандулев.

„Безспорно изминялият ловен сезон бе белязан от африканската чума по свинете. Най-актуални и трудни ни бяха изпитанията, свързани с изпълнение на така наречените мерки за справяне с нея. Голяма част от тях бяха практически неприложими, често пъти разнопосочни”, казва директорът на ДЛС-Несебър.

"Стигаме до отговорността на всеки и в какво се изразява тя. Изключително важно, като се започне от малките неща – пръскане с дизенфектант, обработка на отстрелян дивеч, съхраняване на месо, коректно даване на проби, разумен и правилен отстрел, отстраняване и обезвреждане на трупове и странични животински продукти, избор на начин на лов, и стигнем до по-големите, до моралната страна на нещата, до спазването на писаните и неписаните  правила. Нашите бащи и дядовци са натрупали мъдрост, която трябва да следваме. Има написано- „Морален кодекс на ловеца“, „Етичен кодекс на ловците от европейския съюз“. За съжаление делата на мнозина показват забравата им. Наша отговорност е и да напомняме, просвещаваме и обучаваме”, казва ще в интервюто инж. Мандулев.

Цялото интервю с него, можете да прочетете ТУК: