Кметът на Ахтопол Станислав Димитров даде старт на кампанията за почистване на труднодостъпни места по маршрута от Ахтопол до устието на река Велека, която се проведе на 26 юни. Сред участниците, подкрепили инициативата бяха директорът на ПП „Странджа“ Румяна Цвяткова, Агатополския епископ Йеротей и отец Йордан, изследователят на Черно море и Странджанското крайбрежие д-р Атанас Орачев, туристи, граждани.
В проведената на 26 юни акция се включиха над 20 доброволци, които успяха да съберат и натоварят около 700 кг отпадъци за депониране на най-близкото сметище. Най-малката участничка Мартина още не е навършила 6 години, но вече осъзнава сериозността на проблема с боклуците.
Интересен факт е, че точно преди една година същите места бяха основно почистени от доброволци на „Зелена Странджа“, но морето е толкова замърсено, че непрекъснато изхвърля нови боклуци.
По-голям проблем са отпадъците, които остават скрити във водата и стават част от нея, превръщайки се в така наречената „пластмасова супа“. Тези фини частици се поглъщат от рибите и след това могат да попаднат и в телата на хората.
Това е втората кампания за почистване през тази година, която се организира по проект: „Нов подход за премахване на отпадъците в моретата и реките“- MARLENA, BSB-139, финансиран по Съвместната оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020.
Традиционно, сдружение „Зелена Странджа“ организира почиствания по труднодостъпните заливи по брега на Странджа планина вече 4 години.
Проект MARLENA, в който сдружението е партньор, се стреми да обедини хората срещу замърсяването по черноморското крайбрежие и реките, които се вливат в него. Особено важно е да се опазват чисти защитените територии в близост до Черноморския басейн. Това са райони в басейна на Черно море, които имат богато биологично разнообразие и туристически потенциал.